V Rusku už zase budou vznikat Moskviče. V továrně, které se zbavují Francouzi

Francouzská automobilka opouští Rusko. Součástí dohody je šestiletá opce na zpětný odkup podílů.

Představenstvo skupiny Renault jednomyslně schválilo podpis smluv o prodeji stoprocentního podílu akcií firmy Renault Russia městu Moskvě a 67,69 % podílu ve společnosti AVTOVAZ společnosti NAMI, což je Ústřední výzkumný a vývojový ústav automobilů a motorů.

„Dnes jsme přijali těžké, ale nezbytné rozhodnutí a činíme zodpovědný krok vůči našim 45.000 zaměstnancům v Rusku, přičemž zachováváme výkonnost skupiny a naši schopnost vrátit se do země v budoucnu v jiném kontextu. Jsem přesvědčen o schopnosti skupiny Renault dále urychlit svou transformaci a překročit své střednědobé cíle,“ uvedl Luca de Meo, generální ředitel skupiny Renault.

Součástí dohody je možnost odkoupit podíl v AUTOVAZu zpět v průběhu následujících šesti let. Továrna Renaultu pak přechází pod město Moskva. „Rozhodl jsem se zapsat továrnu do seznamu majetku města a obnovit výrobu pod historickou značkou Moskvič,“ oznámil starosta Sergej Sobjanin. „V roce 2022 otevřeme novou stránku v historii Moskviče,“ dodal.

Většina současných zaměstnanců a subdodavatelů výrobního závodu nemá přijít o svou práci, hlásí The Moscow Times. Automobilka Moskvič fungovala v letech 1929 až 2006, kdy oficiálně zkrachovala.

Renault

Francouzská automobilka Renault byla založena třemi bratry v roce 1899. Renault byl až do roku 1996 státní automobilka a i dnes francouzská vláda kontroluje část společnosti.

Renault Scénic • Renault Clio • Renault Zoe • Renault Captur • Renault Megane • Renault Grand Scenic • Renault Kadjar

Diskuze (4) Další článek: Nová Mazda CX-60 se ukazuje v obří galerii. Prohlédněte si evoluci designu Kodo do posledního detailu!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,