V říjnu zemřelo 141 lidí; sníh zvyšuje počet nehod

Uplynulý říjen byl doslova tragický, na našich silnicích zemřelo 141 lidí. Podle Radiožurnálu to byla druhá nejhorší měsíční bilance za posledních 15 let. Ani listopad není v tomto ohledu o moc lepší, přišla totiž sněhová nadílka, která zvýšila počet dopravních nehod. Každý, kdo se během víkendu vydal na méně udržované silnice, se mohl bez příšlušné výbavy (zimní pneumatiky, případně sněhové řetězy) ocitnout v problémech.

Smutná listopadová bilance říká, že každý den zemřeli na českých silnicích více jak tři lidé, navíc se v důsledku prvních sněhových kalamit prudce zvýšil počet havarovaných vozů. Není proto od věci, když připomeneme, že zasněžená silnice není závodní dráha a letní pneu se na ně vážně nehodí. Zrovna včera jsem potkal éčkový mercedes nabořený v příkopu vedle silnice - v protisměru. Řidič měl štěstí, že v druhém směru nejelo v té době žádné auto, a že u silnice nebyly stromy.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků