V pondělí startuje první světový týden bezpečnosti provozu

Organizace spojených národů vyhlásila na týden od 23. do 29. dubna první celosvětový týden bezpečnosti silničního provozu. Ten se ponese v duchu motta „Bezpečnost silničního provozu je provoz bez nehod” a cílem této akce je upozornit lidi na celosvětový nárůst nehodovosti s tím spojené úmrtnosti.

Dle OSN umírá ročně na silnicích 1,2 milionu lidí a na padesát milionů utrpí vlivem dopravního provozu zranění. Nehody navíc dosahují obrovských škod; odhaduje se, že materiální škody dosahují zhruba 1,5 % hrubého domácího produktu. Je ovšem třeba jedním dechem dodat, že většina obětí dopravních nehod umírá v zemích, kde o světovém týdnu bezpečnosti protozu nemají páru. V civilizovaných zemích je úmrtnost na silnicích vzhledem k hustotě provozu relativně malá a je otázkou, zda za současných podmínek ještě vůbec může být menší.

Ať tak či onak, čeští policisté chtějí týden bezpečnosti podpořit dopravní megaakcí a Česká republika tak zřejmě nebude tou zemí, která zůstane stranou...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků