V Ostravě budou závodit autíčka na vodík. O vítězství se utkají středoškoláci z celé ČR

Před Velikonocemi se v Ostravě utkají studenti z celé v ČR o titul národního šampiona v závodech modelů aut na vodíkový pohon. Vstup na akci je zdarma a doprovodný program je bohatý.

V ostravském Trojhalí proběhne během 17. a 18. dubna v pořadí již pátý ročník národního finále závodů autíček na vodíkový pohon. Nadějné technické talenty ze středních škol po celé ČR se tak opět utkají na trati a předvedou své zkušenosti a schopnosti na poli tohoto alternativního pohonu. Letos se u nás šampionátu Horizon Grand Prix účastní celkem 28 studentských týmů.

Nejde přitom o klasickou „modelařinu“, ale o čtyřměsíční projektovou spolupráci studentů, pedagogů a odborníků z vysokých škol nebo přímo z praxe. Jednotlivé týmy z technických škol po celé ČR během této doby postavily vlastní modely aut na vodík v měřítku 1:10 a se svou technikou budou bojovat o vítězství v šestihodinovém vytrvalostním závodu. Kdo ujede nejdelší vzdálenost, vyhrává.

Hyundai investuje miliardy do vodíkového pohonu. Chce být lídrem v oboru

Hyundai investuje miliardy do vodíkového pohonu. Chce být lídrem v oboru

Na rozdíl od známých spalovacích RC modelů se vodíková autíčka vyznačují právě svým dojezdem, kdy vydrží kroužit po dráze dlouhých 6 hodin. Vývoji jednotlivých strojů samozřejmě předcházely nezbytné pokusy a testy, experimenty a konzultace s odborníky.

Na závody Horizon Grand Prix jsou zváni diváci všech věkových kategorií. Také potěší, že vstupné na oba dny závodů je zdarma. Kromě bitvy na trati bude na akci i doprovodný program, kdy návštěvníci dostanou možnost projet se v elektromobilech, shlédnout vědeckou show nebo si prohlédnout nabídky technických škol. Více informací a časový harmonogram akce najdete na facebookové události.

Je to oficiální: Škoda pracuje na Kodiaqu pick-up. Zde jsou první nákresy

Je to oficiální: Škoda pracuje na Kodiaqu pick-up. Zde jsou první nákresy

„Vodík je výborným nosičem energie. Díky tomu mohou auta jezdit tak dlouho, a tak daleko. Navíc bez emisí, takže nezatěžují ovzduší v místě, ani klima. Ostrava se navíc chystá o zařazení vodíku do městské hromadné dopravy, i proto jsme letošní závod udělali zde,“ uvedl ředitel závodu Václav Bystrianský.

Od roku 2014 se program Horizon Grand Prix rozrostl na téměř 200 týmů po celém světě. Vítězové národních kol postupují na světové finále, které letos proběhne v červnu v Praze na Veletrhu vědy Akademie věd. Čeští studenti tak budou mít jedinečnou možnost na domácí půdě navázat na úspěch z loňského světového finále v německém Chemnitzu, kde skončili třetí.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 70 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků