V Německu zkouší radary, které sledují SPZ nezávisle na rychlosti

Německá policie začala zkoušet silniční radary, které nezachycují jen ty, kdo překračují povolenou rychlost. Dodatečně sledují státní poznávací značky a srovnávají je s aktuálním seznamem hledaných automobilů.

Během dvou sekund dostanou policisté informaci, zda je auto hlášené mezi kradenými vozy nebo je hledán jeho majitel. Za chvíli už je pak možné předpokládaného provinilce zadržet.

Několik přístrojů policie instalovala zatím v oblasti porýnského Wiesbadenu, kde sídlí Spolkový kriminální úřad (BKA). Firma Radarlux je vyvinula speciálně pro pátrací účely.

V praxi ale zatím technika naráží na námitky ochránců dat. Elektronický pátrač nemá právo sledovat všechny vozy, ale jen ty, které jedou příliš rychle. Ke kriminalistickému srovnání se tak dostanou jen data o těchto autech.

Přístroj má výhodu, že může sledovat provoz i na vícepruhových silnicích. V budoucnu by ho bylo možné využít například na výpadových silnicích a dálnicích k cílenému pátrání po pachatelích bankovních loupeží.

V Německu je registrováno 53 milionů automobilů. Asi 600.000 poznávacích značek eviduje BKA na neustále aktualizovaném seznamu hledaných vozů. Nyní v říjnu pátrají kriminalisté po 236.000 osobních a 39.000 nákladních vozech a po 110.000 motocyklech.

Navíc se pídí po 200.000 poznávacích značkách, na jejichž majitele je vydán zatykač nebo jim byl obstaven plat či jim vypršelo povinné pojistné ručení.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků