V Německu zkouší radary, které sledují SPZ nezávisle na rychlosti

Německá policie začala zkoušet silniční radary, které nezachycují jen ty, kdo překračují povolenou rychlost. Dodatečně sledují státní poznávací značky a srovnávají je s aktuálním seznamem hledaných automobilů.

Během dvou sekund dostanou policisté informaci, zda je auto hlášené mezi kradenými vozy nebo je hledán jeho majitel. Za chvíli už je pak možné předpokládaného provinilce zadržet.

Několik přístrojů policie instalovala zatím v oblasti porýnského Wiesbadenu, kde sídlí Spolkový kriminální úřad (BKA). Firma Radarlux je vyvinula speciálně pro pátrací účely.

V praxi ale zatím technika naráží na námitky ochránců dat. Elektronický pátrač nemá právo sledovat všechny vozy, ale jen ty, které jedou příliš rychle. Ke kriminalistickému srovnání se tak dostanou jen data o těchto autech.

Přístroj má výhodu, že může sledovat provoz i na vícepruhových silnicích. V budoucnu by ho bylo možné využít například na výpadových silnicích a dálnicích k cílenému pátrání po pachatelích bankovních loupeží.

V Německu je registrováno 53 milionů automobilů. Asi 600.000 poznávacích značek eviduje BKA na neustále aktualizovaném seznamu hledaných vozů. Nyní v říjnu pátrají kriminalisté po 236.000 osobních a 39.000 nákladních vozech a po 110.000 motocyklech.

Navíc se pídí po 200.000 poznávacích značkách, na jejichž majitele je vydán zatykač nebo jim byl obstaven plat či jim vypršelo povinné pojistné ručení.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků