V Německu zkouší radary, které sledují SPZ nezávisle na rychlosti

Německá policie začala zkoušet silniční radary, které nezachycují jen ty, kdo překračují povolenou rychlost. Dodatečně sledují státní poznávací značky a srovnávají je s aktuálním seznamem hledaných automobilů.

Během dvou sekund dostanou policisté informaci, zda je auto hlášené mezi kradenými vozy nebo je hledán jeho majitel. Za chvíli už je pak možné předpokládaného provinilce zadržet.

Několik přístrojů policie instalovala zatím v oblasti porýnského Wiesbadenu, kde sídlí Spolkový kriminální úřad (BKA). Firma Radarlux je vyvinula speciálně pro pátrací účely.

V praxi ale zatím technika naráží na námitky ochránců dat. Elektronický pátrač nemá právo sledovat všechny vozy, ale jen ty, které jedou příliš rychle. Ke kriminalistickému srovnání se tak dostanou jen data o těchto autech.

Přístroj má výhodu, že může sledovat provoz i na vícepruhových silnicích. V budoucnu by ho bylo možné využít například na výpadových silnicích a dálnicích k cílenému pátrání po pachatelích bankovních loupeží.

V Německu je registrováno 53 milionů automobilů. Asi 600.000 poznávacích značek eviduje BKA na neustále aktualizovaném seznamu hledaných vozů. Nyní v říjnu pátrají kriminalisté po 236.000 osobních a 39.000 nákladních vozech a po 110.000 motocyklech.

Navíc se pídí po 200.000 poznávacích značkách, na jejichž majitele je vydán zatykač nebo jim byl obstaven plat či jim vypršelo povinné pojistné ručení.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků