V některých britských obcích a městech se bude jezdit pouze třicítkou

Velká Británie patří v přístupu k motoristům k podivným zemím, najde se zde celá řada kontroverzních nařízení a další již čekají na zavedení. Jednou z novinek, které zhorší řidičům život, je plánované zavedení nového rychlostního limitu v obcích. Tam nyní platí plošně 30 mil/h (přibližně 49 km/h). Některé města v čele s Portsmouthem však od roku 2007 zavedou na značné části svého území rychlostní limit pouze 20 mil/h (přibližně 33 km/h). Tento limit bude zaveden ve všech obytných částech měst a obcích a v místech, kde se často vyskytuje větší počet chodců. Dle vyjádření zástupců některých měst, se toto omezení dotkne až 60 procent všech silnic.

Představitelé měst, které tento limit zavedou si slibují menší nehodovost, nižší hluk v obytných částech a menší emise škodlivých plynů. Na druhé straně přestavitelé části odborné veřejnosti poukazují, že takovéto snížení rychlosti povede k častým dopravním kolapsům jako jsou ucpané silnice a tedy kolony a navíc poukazují, že nižší rychlost neznamená automaticky nižší spotřebu a tedy i emise. Takto nízká rychlost již nutí řidiče jezdit na rychlostní stupně, které mají obecně spotřebu vyšší. Ze studií na které poukazují vyplývá, že při rychlosti 20 mil/h mají nové vozy v průměru až o 20 procent větší emise.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků