V loňském roce neprošlo přes STK deset procent vozů

Deset procent řidičů, kteří v loňském roce navštívili Stanice technické kontroly (STK), odešlo s prázdnou, protože jejich vůz byl shledán jako nezpůsobilý a tedy tzv. neprošel technickou. V loňském roce navštívilo 302 pověřených stanic 1,87 mil. vozů, z nichž bylo 1,5 mil. osobních. Z tohoto počtu neprošlo přes STK více než deset procent vozidel, které byly ohodnoceny jako nezpůsobilé, popř. dočasně způsobilé.

V letošním roce se čeká ještě větší neúspěch, protože samotné STK budou přísněji hlídány a bude zaveden nový systém kontrol, který má minimalizovat falšování prohlídek. Všechny stanice budou napojeny na centrální databázi, ze které mohou pověřené orgány kdykoli čerpat informace a také budou tyto údaje používat při případných kontrolách. Novinkou bude také nutnost přikládat k protokolu o prohlídce fotografii vozu, protože velmi často se stává, že auto se na STK ani nedostaví a donesou se pouze potřebné dokumenty a celá prohlídka se zfalšuje.

Po zavedení nového systému kontroly se očekává výrazný úbytek podvodů, byť očekávat, že si český kutil nenajde cestu, jak toto obejít, nelze. Každopádně by se počet neúspěšných prohlídek měl zvýšit. Tento krok má také přimět majitele starých a často nebezpečných vraků k jejich likvidaci a pořízení si modernějšího, bezpečnějšího a často i ekologičtějšího vozu.

V mnoha směrech absurdní nový systém dohledu nad STK jsme komentovali již loni.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků