V loňském roce neprošlo přes STK deset procent vozů

Deset procent řidičů, kteří v loňském roce navštívili Stanice technické kontroly (STK), odešlo s prázdnou, protože jejich vůz byl shledán jako nezpůsobilý a tedy tzv. neprošel technickou. V loňském roce navštívilo 302 pověřených stanic 1,87 mil. vozů, z nichž bylo 1,5 mil. osobních. Z tohoto počtu neprošlo přes STK více než deset procent vozidel, které byly ohodnoceny jako nezpůsobilé, popř. dočasně způsobilé.

V letošním roce se čeká ještě větší neúspěch, protože samotné STK budou přísněji hlídány a bude zaveden nový systém kontrol, který má minimalizovat falšování prohlídek. Všechny stanice budou napojeny na centrální databázi, ze které mohou pověřené orgány kdykoli čerpat informace a také budou tyto údaje používat při případných kontrolách. Novinkou bude také nutnost přikládat k protokolu o prohlídce fotografii vozu, protože velmi často se stává, že auto se na STK ani nedostaví a donesou se pouze potřebné dokumenty a celá prohlídka se zfalšuje.

Po zavedení nového systému kontroly se očekává výrazný úbytek podvodů, byť očekávat, že si český kutil nenajde cestu, jak toto obejít, nelze. Každopádně by se počet neúspěšných prohlídek měl zvýšit. Tento krok má také přimět majitele starých a často nebezpečných vraků k jejich likvidaci a pořízení si modernějšího, bezpečnějšího a často i ekologičtějšího vozu.

V mnoha směrech absurdní nový systém dohledu nad STK jsme komentovali již loni.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 52 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků