V loňském roce neprošlo přes STK deset procent vozů

Deset procent řidičů, kteří v loňském roce navštívili Stanice technické kontroly (STK), odešlo s prázdnou, protože jejich vůz byl shledán jako nezpůsobilý a tedy tzv. neprošel technickou. V loňském roce navštívilo 302 pověřených stanic 1,87 mil. vozů, z nichž bylo 1,5 mil. osobních. Z tohoto počtu neprošlo přes STK více než deset procent vozidel, které byly ohodnoceny jako nezpůsobilé, popř. dočasně způsobilé.

V letošním roce se čeká ještě větší neúspěch, protože samotné STK budou přísněji hlídány a bude zaveden nový systém kontrol, který má minimalizovat falšování prohlídek. Všechny stanice budou napojeny na centrální databázi, ze které mohou pověřené orgány kdykoli čerpat informace a také budou tyto údaje používat při případných kontrolách. Novinkou bude také nutnost přikládat k protokolu o prohlídce fotografii vozu, protože velmi často se stává, že auto se na STK ani nedostaví a donesou se pouze potřebné dokumenty a celá prohlídka se zfalšuje.

Po zavedení nového systému kontroly se očekává výrazný úbytek podvodů, byť očekávat, že si český kutil nenajde cestu, jak toto obejít, nelze. Každopádně by se počet neúspěšných prohlídek měl zvýšit. Tento krok má také přimět majitele starých a často nebezpečných vraků k jejich likvidaci a pořízení si modernějšího, bezpečnějšího a často i ekologičtějšího vozu.

V mnoha směrech absurdní nový systém dohledu nad STK jsme komentovali již loni.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků