V jakých autech jezdí nejbohatší lidé světa? (doplněny fotografie)

Americký magazín Forbes sestavuje každoročně proslulý žebříček dolarových miliardářů. Samotný seznam ale doprovází i řada dalších zajímavých informací. Mezi ně patří i přehled, v jakých vozech jednotliví lidé v žebříčku jezdí. Kdo by čekal samé supersporty, bude překvapen, mezi auty „vyvolených“ najdete i Daewoo Matiz.
V jakých autech jezdí nejbohatší lidé světa? (doplněny fotografie)

Žebříček nejbohatších lidí naší planety je vcelku známou záležitostí. Časopis Forbes šel ale ještě dále a desítce nejbohatších trochu nahlédl do soukromí. Pokud si říkáte, že takoví lidé mají garáže přeplněny těmi nejdražšími, nejvýkonnějšími nebo nejoriginálnějšími vozy, pak máte pravdu jen zčásti. Autoparky těch, kteří by mohli vykoupit třeba celou produkci Bugatti Veyron (jeden vůz stojí milion eur) a ještě by jim mnoho zbylo, nejsou totiž zdaleka tak rozmařilé, jak by se při pročítání hodnot jejich majetku mohlo zdát. Jak tedy vypadají autoparky deseti „nej“?

William Gates III

Pořadí ve Forbes žebříčku: 1. místo
Odhadovaný majetek: 46,5 mld. dolarů (přibližně 1 120 mld. Kč)

Zakladatel softwareového gigantu Microsoft si krátí čas ve dvou vozech značky Porsche. Běžně se vozí v Porsche 911 Cabrio z roku 1999, ovšem lahůdkou v jeho garáži je model 959 Coupé z roku 1988, kterých se vyrobilo pouze 230 kusů. Zajímavostí je, že vzhledem k vysokým emisím a neznámým výsledkům crash testů (taková auta se schválně nerozbíjejí...) musel být provoz Porsche 959 na amerických silnicích schválen speciálním zákonem v dobách Billa Clintona. Říká se, že oporou schválení tohoto zákona byl speciální program vyvinutý techniky Microsoftu, který měl simulovat schopnost vozu bez problémů obstát v nárazových zkouškách. Zdá se, že Bill Gates má svá Porsche opravdu rád...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1999 Porsche 911 Cabrio

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1988 Porsche 959 Coupé

Warren Buffett

Pořadí ve Forbes žebříčku: 2. místo
Odhadovaný majetek: 44 mld. dolarů (přibližně 1 060 mld. Kč)

Známý investor má zjevně raději akcie než výjimečná auta. Jeho vůz je poměrně obyčejný, jde o Lincoln Town Car Signature Series z roku 2001. Zajímavosti je určitě zvolená SPZ, na které najdete nápis "THRIFTY" neboli "hospodárný". Jak sám Warren prohlašuje, Lincolnu dává přednost díky pohodlí a prostornosti, které mu Cadillac nebo Lexus nenabízí. Na jeho výběru je znát určité nacionální cítění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
2001 Lincoln Town Car Signature Series 

Princ Alwaleed Bin Talal Alsaud

Pořadí ve Forbes žebříčku: 3. místo
Odhadovaný majetek: 23,7 mld. dolarů (přibližně 571 mld. Kč)

Princ Alwaleed, synovec saudského krále Abdullaha, patří mezi ty, kteří si dopřávají maximální luxus i při běžném ježdění. S utrácením si nikdy nedělal hlavu a proti prvním dvěma v pořadí se nespokojí se staršími vozy, ale sází na jistotu těch nejnovějších a nejluxusnějších kousků. A to hned dvojitou, všechny vozy si totiž pořizuje zásadně ve dvou exemplářích. Mezi jeho denní vozy patří jeden ze dvou Rolls-Royce Phantom, ovšem velmi často využívá i služeb některého z Infiniti FX45, Hummerů H1 nebo Volva XC90, všech samozřejmě ve dvou kusech. Zajímavosti jsou určitě dva vozy Daewoo Matiz, které se nachází v jeho garáži. Auto s cenou volantu Rolls-Royce může vedle zbytku aut působit směšně, ale jeho náklonnost ke korejské značce je celkem snadno vysvětlitelná - v automobilce má nemalý majetkový podíl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rolls-Royce Phantom --- Hummer H1 --- Volvo XC90

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Infiniti FX45 --- Daewoo Matiz

Ingvar Kamprad

Pořadí ve Forbes žebříčku: 4. místo
Odhadovaný majetek: 23 mld. dolarů (přibližně 555 mld. Kč)

Švédský zakladatel a majitel známé nábytkářské společnosti IKEA je také řádný nacionalista a šetřílek. Ovšem to, co najdete v jeho garáží, by očekával jen největší snílek. Švédský multimiliardář totiž používá Volvo 240 GL z roku 1993. Na rozvoz skříní mu to zřejmě stačí... Kamprad jde navíc ještě dál a ani tímhle supersportem pořádně nejezdí - při svých cestách nezřídka využívá autobusové dopravy a slev na důchodcovskou legitku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volvo 240 GL

Paul Allen

Pořadí ve Forbes žebříčku: 5. místo
Odhadovaný majetek: 21 mld. dolarů (přibližně 506 mld. Kč)

Druhý ze zakladatelů Microsoftu je dalším z fajnšmekrů. Když se zrovna neprohání na své oblíbené jachtě, využívá služeb Porsche 959 Coupé z roku 1988. Tedy stejného vozu, jako Bill Gates. Užívá si jej ale pouze v Evropě - když si vůz do Ameriky přivezl, úřady jej i přes jeho legálnost zatížili enormě vysokým clem. Allen zřejmě nemá v lásce dotovat americký státní rozpočet a vůz si raději odvezl zpátky do Evropy, kde jej prohání po německých dálnicích. V Americe řídí svou Mazdu B z roku 1988.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1988 Porsche 959 Coupé

Klepněte pro větší obrázek
1988 Mazda B-series

Lawrence Ellison

Pořadí ve Forbes žebříčku: 6. místo
Odhadovaný majetek: 18,4 mld. dolarů (přibližně 444 mld. Kč)

Zakladatel společnosti Oracle, který si rád nechá říkat Larry, je vyhlášeným playboyem a jeho autopark prostě nemůže zůstávat pozadu. Šestý v pořadí top 10 sází na britskou klasiku - mezi jeho vozy pro denní nákupy a jízdy do práce patří Bentley Flying Spur z roku 2006 a Bentley Continental GT. A pokud by to bylo málo, pro rychlejší přepravu mu určitě poslouží i jeho proudový bojový letnou ruské výroby MiG. Rychlost má Larry zjevně rád a je to trochu paradox, systémy Oraclu jsou totiž obyvkle pomalé jako šnek...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bentley Flying Spur

Klepněte pro větší obrázek
Bentley Continental GT

Jim Walton

Pořadí ve Forbes žebříčku: 7. místo
Odhadovaný majetek: 18,2 mld. dolarů (přibližně 438 mld. Kč)

Americko-japonské dilema musí denně prožívat Jim Walton, jeden z dědiců maloobchodního řetězce Wal-Mart. Ten totiž používá pro své ježdění Dodge Dakotu Pickup z roku 2002, dále Acura Integru z roku 2000, Mitsubishi Montero Sport z roku 1998, Chevrolet Silverado Pickup z roku 1999 a také Cadillac z roku 1959. Každopádně pokud není třeba jinak, upřednostňuje Dodge Dakotu a Integru. Mít doma takový balík akcií Wal-Martu, taky byste si vybírali...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodge Dakota Picukup --- Chevrolet Silverado Pickup

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acura Integra

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mitsubishi Montero

Alice Walton

Pořadí ve Forbes žebříčku: 8. místo
Odhadovaný majetek: 18 mld. dolarů (přibližně 434 mld. Kč)

"Žena za pultem" je o poznání skromnější, alespon nyní. Má totiž jediný vůz, Ford F-150 King Ranch z roku 2006. Nejbohatší žena světa žije na farmě v Texasu, a tak není divu, že používá klasický americký pickup. Dříve si dopřávala vozů typu Porsche, ovšem po nehodě, kdy srazila jednu ženu, se již uklidnila a nedá dopustit na tento typ vozů (chodci již nemají šanci...)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ford F-150 King Ranch

Michael Dell

Pořadí ve Forbes žebříčku: 9. místo
Odhadovaný majetek: 16 mld. dolarů (přibližně 396 mld. Kč)

Současný král osobních počítačů si rád dopřáva luxusu a slunce nad hlavou. To první mu splní Hummer H2 a to druhé Porsche, které si rád užívá v Texasu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hummer H2

Steven Ballmer

Pořadí ve Forbes žebříčku: 10. místo
Odhadovaný majetek: 12,1 mld. dolarů (přibližně 292 mld. Kč)

Druhý ze šéfů softwarového gigantu Microsoft vsadil také na americkou klasiku, Lincoln Continental z roku 1998. I když by se dalo odhadovat, že s takovým balíkem peněz bude mít garáž plnou luxusních a sportovních vozů, je Lincoln jeho jediným. A kvůli jeho vřelému vztahu k Detroitu by prý ani jiné nechtěl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1998 Lincoln Continental


Jak je vidět, ani ti nejbohatší z bohatých nerozhazují peníze po hrstech, což dokazuje poměrně zastaralý vozový park. Když to tak shrneme, tak až na dva bentelye a dva rollse jde o docela běžné vozy, které si může dopřát průměrně vydělávající Američan. Mezi desítkou lidí, kteří ovládají majetek v hodnotě přes 5,8 bilionu korun (tedy jako šest ročních rozpočtů České republiky), jsou převážně spořiví lidé, kteří nemají potřebu dávat svůj majetek na obdiv tímto způsobem. Ovšem je také třeba dodat, že jde o informace, které jsou veřejně dostupné, nebo které tito lidé veřejně hlásají. Realita může být jiná, i když lze těžko předpokládat, že by tak známí lidé skryli před všudypřítomnými novináři jakýkoli exklusivní vůz.

Ukázalo se také, že žádný z boháčů nevlastní auto pro denní ježdění, které by bylo dražší, než 1/300 000 jeho majetku, proto je na místě otázka, zda nejsou běžní lidé více rozhazovační, než oni. Máte auto s cenou, která je vyšší než 1/300 000 svého majetku? Ano? Pak jste si dovolili více než oni...

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků