V Evropské unii budou povinné bezpečnostní pásy v minibusech a autokarech

Letos 9. května vstoupí v platnost nová evropská vyhláška, která se týká povinného používání bezpečnostních pásů v osobních automobilech, minibusech a turistických autokarech. Tato vyhláška je závazná pro všechny členské země EU, a tak se budou muset cestující začít poutat i ve státech, kde tato povinnost doposud nebyla zavedena.

Do této chvíle bylo používání bezpečnostních pásů povinné pouze u vozidel s hmotností do 3,5 tuny a to ne na zadních sedadlech v minibusech nad devět míst a v komerčních vozidlech jako je taxi a další podobné vozy.

Povinnost být připoutaný tak musí začlenit všechny členské země do svých silničních zákonů a cestující toto budou muset respektovat. Samozřejmě, že povinnost poutat se bude uplatňována pouze u automobilů, které jsou bezpečnostními pásy vybaveny z výroby. V nové směrnici EK však byla začleněna povinnost, aby výrobci autobusů, minibusů, autokarů apod. vybavovali od roku 2007 všechny vozy na všech sedadlech bezpečnostními pásy.

Evropská komise však zavádí i další povinnosti pro členské státy, jako je nutnost vozit děti s výškou pod 135 cm v zádržném systému, zakazuje vozit kojence v autosedačce na předním sedadle, pokud by bylo po směru jízdy a další.

Nové povinnosti splnilo prozatím dvanáct členských zemí a to i včetně České republiky. Šest zemí požádalo EK o výjimku a prodloužení času pro zavedení těchto povinností a zbylých sedm zemí na tuto povinnost nijak nereagovalo a EK s nimi zahájí řízení.
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků