V Evropě si vozy budou muset samy volat o pomoc

Evropská komise (EK) chce zavést od roku 2010 novinku v oblasti bezpečnosti automobilů. Ty by měly být, v případě nehody, schopny samy přivolat pomoc. Tedy hasiče, záchranou službu a policisty.

EK sice o tomto systému hovoří poměrně dlouho, ale již několikrát posunula termíny zavedení tohoto opatření. Nyní se zdá, že se jedná o hotovou věc.

Dlouho se totiž čekalo, až bude Evropa dostatečně a silně pokryta mobilními sítěmi, které by měly být pro tento systém využívány. V této chvíli je již pokrytí dostatečné a navíc v roce 2010 bude dostatečné i v chudších zemích Evropské unie.

Celý systém bude poměrně jednoduchý. Pokud se ve vozidle spustí airbagy, systém vyhodnotí, že se jedná o těžkou nehodu a sám přivolá pomoc. Jakási obdoba mobilu bude integrována přímo do vozu a to při výrobě.

A jak vůz zjistí, kde se nachází? Již v této chvíli nabízí operátoři jednouchý lokalizátor polohy mobilních telefonu. Pro velmi obecné určení polohy stačí, když je mobil v dosahu jednoho vysílače. Pokud je v dosahu dvou, nebo tří, lze určit polohu velmi přesně.

Samy automobilky ovšem nijak nelení a již pilně pracují na tomto systému. Čeká se jen na přesné specifikace ze strany EK, které by měly být pro celou Evropskou unii stejné.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků