V Evropě si vozy budou muset samy volat o pomoc

Evropská komise (EK) chce zavést od roku 2010 novinku v oblasti bezpečnosti automobilů. Ty by měly být, v případě nehody, schopny samy přivolat pomoc. Tedy hasiče, záchranou službu a policisty.

EK sice o tomto systému hovoří poměrně dlouho, ale již několikrát posunula termíny zavedení tohoto opatření. Nyní se zdá, že se jedná o hotovou věc.

Dlouho se totiž čekalo, až bude Evropa dostatečně a silně pokryta mobilními sítěmi, které by měly být pro tento systém využívány. V této chvíli je již pokrytí dostatečné a navíc v roce 2010 bude dostatečné i v chudších zemích Evropské unie.

Celý systém bude poměrně jednoduchý. Pokud se ve vozidle spustí airbagy, systém vyhodnotí, že se jedná o těžkou nehodu a sám přivolá pomoc. Jakási obdoba mobilu bude integrována přímo do vozu a to při výrobě.

A jak vůz zjistí, kde se nachází? Již v této chvíli nabízí operátoři jednouchý lokalizátor polohy mobilních telefonu. Pro velmi obecné určení polohy stačí, když je mobil v dosahu jednoho vysílače. Pokud je v dosahu dvou, nebo tří, lze určit polohu velmi přesně.

Samy automobilky ovšem nijak nelení a již pilně pracují na tomto systému. Čeká se jen na přesné specifikace ze strany EK, které by měly být pro celou Evropskou unii stejné.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků