V Evropě si vozy budou muset samy volat o pomoc

Evropská komise (EK) chce zavést od roku 2010 novinku v oblasti bezpečnosti automobilů. Ty by měly být, v případě nehody, schopny samy přivolat pomoc. Tedy hasiče, záchranou službu a policisty.

EK sice o tomto systému hovoří poměrně dlouho, ale již několikrát posunula termíny zavedení tohoto opatření. Nyní se zdá, že se jedná o hotovou věc.

Dlouho se totiž čekalo, až bude Evropa dostatečně a silně pokryta mobilními sítěmi, které by měly být pro tento systém využívány. V této chvíli je již pokrytí dostatečné a navíc v roce 2010 bude dostatečné i v chudších zemích Evropské unie.

Celý systém bude poměrně jednoduchý. Pokud se ve vozidle spustí airbagy, systém vyhodnotí, že se jedná o těžkou nehodu a sám přivolá pomoc. Jakási obdoba mobilu bude integrována přímo do vozu a to při výrobě.

A jak vůz zjistí, kde se nachází? Již v této chvíli nabízí operátoři jednouchý lokalizátor polohy mobilních telefonu. Pro velmi obecné určení polohy stačí, když je mobil v dosahu jednoho vysílače. Pokud je v dosahu dvou, nebo tří, lze určit polohu velmi přesně.

Samy automobilky ovšem nijak nelení a již pilně pracují na tomto systému. Čeká se jen na přesné specifikace ze strany EK, které by měly být pro celou Evropskou unii stejné.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků