V Evropě roste poptávka po luxusních a malých vozech

Pokud se někdo trápí nad otázkou, kde se najdou zákazníci pro kolínská trojčata, získá nyní relativně jasnou odpověď. Přestože nejsou opravdu malá auta, která jsou určena vyloženě do města, v České republice příliš rozšířená, v Evropě je tomu naopak. Dle posledních statistik je jasné, že zájem o tento segment výrazně roste, a tak se dá předpokládat, že automobilky rozšíří své modelové řady i do tohoto segmentu. Za měsíc leden vzrostly prodeje segmentu nejmenších o téměř 30 procent proti lednu roku 2004 a tempo růstu neklesá ani v únoru. Přitom celkové prodeje všech vozů vzrostly pouze o tři procenta. Za leden se tak v EU prodalo více než 80 000 nových městských vozů. Lídrem tohoto segmentu i nadále zůstává italský Fiat Panda, jehož prodeje se podílejí na celkovém počtu více než devíti procenty.

Velký boom zaznamenává také segment luxusních vozů jako je BMW řady 7, Audi A8, Mercedes-Benz S klasse a další. Tento segment vykázal za stejný měsíc růst téměř 72 procent, když se v zemích EU prodalo více než 5300 vozů. Také tento segment vykazuje v poslední době výrazný a trvající růst a lze předpokládat, že již brzy prodeje těchto vozů pokoří hranici šesti tisíc nových vozů za měsíc.

Celkově byl za leden nejprodávanějším modelem v EU Ford Focus, který si koupilo na 40 360 zákazníků. Ovšem vede jen s nepatrným náskokem před Fiatem Punto a Renaultem Clio. Punta se prodalo za leden přes 38 600 vozů a Clia necelých 37 400.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků