V Evropě roste poptávka po luxusních a malých vozech

Pokud se někdo trápí nad otázkou, kde se najdou zákazníci pro kolínská trojčata, získá nyní relativně jasnou odpověď. Přestože nejsou opravdu malá auta, která jsou určena vyloženě do města, v České republice příliš rozšířená, v Evropě je tomu naopak. Dle posledních statistik je jasné, že zájem o tento segment výrazně roste, a tak se dá předpokládat, že automobilky rozšíří své modelové řady i do tohoto segmentu. Za měsíc leden vzrostly prodeje segmentu nejmenších o téměř 30 procent proti lednu roku 2004 a tempo růstu neklesá ani v únoru. Přitom celkové prodeje všech vozů vzrostly pouze o tři procenta. Za leden se tak v EU prodalo více než 80 000 nových městských vozů. Lídrem tohoto segmentu i nadále zůstává italský Fiat Panda, jehož prodeje se podílejí na celkovém počtu více než devíti procenty.

Velký boom zaznamenává také segment luxusních vozů jako je BMW řady 7, Audi A8, Mercedes-Benz S klasse a další. Tento segment vykázal za stejný měsíc růst téměř 72 procent, když se v zemích EU prodalo více než 5300 vozů. Také tento segment vykazuje v poslední době výrazný a trvající růst a lze předpokládat, že již brzy prodeje těchto vozů pokoří hranici šesti tisíc nových vozů za měsíc.

Celkově byl za leden nejprodávanějším modelem v EU Ford Focus, který si koupilo na 40 360 zákazníků. Ovšem vede jen s nepatrným náskokem před Fiatem Punto a Renaultem Clio. Punta se prodalo za leden přes 38 600 vozů a Clia necelých 37 400.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků