V Česku se vydražila krásná Tatra 613. Už tehdy měla tempomat, klimatizaci i minibar

Kdo by to byl řekl, že Tatra 613 Speciál bude jednou hlavní hvězdou české aukce. Tahle navíc nebyla tak drahá.

Automobilový event Retro Garáž, jehož součástí je pravidelně i velká aukce veteránů v Lysé nad Labem, se jednou za čas postará o pozdvižení na české veteránské scéně. Do povědomí lidí se dostala už Škodovka 110 DeLuxe vydražená za skoro dva miliony korun. Od té doby se Retro Garáž pravidelně vrací dvakrát ročně a vždy si přichystá nějakou pecku.

Poslední říjnovou neděli proběhla aukce netradičně v Praze během výstavy a jednou z hlavních hvězd se stala Tatra 613 Speciál, tedy vůz určený výhradně pro tehdejší vládní špičky bývalého Československa. Tento konkrétní vůz sloužil Slovenské vládě a k výbavě se řadá třeba klimatizace, tempomat, elektrické stahování oken, tachograf nebo minibar pro druhou řadu sedadel.

Tatra 613 se vyráběla od roku 1974 až do druhé poloviny 90. let. I přes nový designový jazyk si zachovala původní koncepci se vzduchem chlazený motorem vzadu pro pohon zadních kol, zde šlo o osmiválec o objemu 3,5 litru, který se vstřikováním dosahoval výkonu až 200 koní. Vůz se vyráběl s velkým podílem ruční práce a byl určený pro prezidenty či případně členy vlády.

Tento konkrétní kus z roku 1989 měl vyvolávací cenu. Finální částka se však nakonec zastavila až na 1.420.000 Kč. V Česku je aktuálně jedna 613 Speciál na prodej, na původních okresních značkách by vás vyšla na 1.650.000 Kč.

Diskuze (26) Další článek: Supersport na chůdách, nebo SUV s duší luxusních kupé? Prototyp z Milána prezentuje kontroverzní přístup k designu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,