V Česku padly rychlostní rekordy tahačů. Řídila patnáctiletá dcera Martina Koloce!

A jaké rekordy jste v patnácti letech překonávali vy?

Další rekord pro Buggyru a další úspěch pro rodinu Kolocovu, která je ve světě truckracingu známým jménem. Zatímco otec Martin vybojoval v letech 1995-1996 tituly evropského šampióna, stále ještě patnáctiletá Aliyyah Koloc teď překonala světové rychlostní maximum na 500 metrů s pevným i letmým startem.

Je to oficiální: Nejrychlejší ženou světa je Jessi Combs. Rekord ji ale stál život

Je to oficiální: Nejrychlejší ženou světa je Jessi Combs. Rekord ji ale stál život

Čísla jsou následující. Pětistovku s pevným startem zajela Aliyyah za 13,2 sekundy, a to za průměrné rychlosti 136 km/h. Tohle stačilo na překonání původního držitele rekordů, švédského pilota Boije Ovebrinka, který byl překonán o šest kilometrů. S letmým startem byl pak výsledný čas 7,3 sekundy – s maximální rychlostí v cíli 284,13 km/h a průměrně 246,5 km/h.

„Aliyyah nemá mezinárodní licenci, takže se jedná o oficiální národní rekord s tím, že ještě nikdo na světě tak rychle nejel,“ vysvětlil manažer týmu Jan Kalivoda. Rekordní jízda je o to působivější, když v kontextu zmíníte, že za volantem skoro pětitunového tahače o výkonu 1900 koní seděla právě jen patnáctiletá pilotka a letmá jízda probíhala na mokré trati a za silného protivětru.

Tato jednokolka může zvládnout až 112 km/h. Tvůrci chtějí překonat světový rekord

Tato jednokolka může zvládnout až 112 km/h. Tvůrci chtějí překonat světový rekord

Úspěšný pokus o stanovení dvou rychlostních rekordů za volantem kamionu proběhl na letišti v Panenském Týnci. Tedy na stejném místě, kde v roce 2008 překonal David Vršecký světové rekordy na pevný i letmý kilometr. V roce 2004 držel Vršecký rovněž světový rekord za maximální rychlost dosaženou v tahači (281,7 km/h).

Aliyyah Koloc však nechce v rekordním tažení zastavovat. Už si vzala za cíl pokoření hranice 300 km/h. Na tento pokus se ale místo konání bude muset změnit, letiště v Panenském Týnci je totiž na dosažení této rychlosti příliš krátké.

Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

dnes | Jiří Baborský | 3 příspěvky
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 30 příspěvků
TEST Dacia Duster 1.0 TCe LPG: Přesně tuhle bych si klidně koupil!

Dacia Duster 1.0 TCe LPG

I Dacia musela zdražovat. SUV Duster, které pořídíte i v tovární úpravě na LPG, si však stále drží velmi příznivou cenu. A víte co? Plynovou verzi bych si klidně sám koupil.

28.  6.  2020 | Jan Mička | 107 příspěvků