V Česku oficiálně začíná výroba prvního elektromobilu. Další bude následovat

Hyundai už oficiálně spouští ve své továrně v Nošovicích produkci Kony Electric. Za rok zde plánuje vyrobit desetitisíce kusů.

Česká továrna Hyundai v Nošovicích už je plně připravena na start produkce svého prvního elektromobilu. Kona Electric tak bude prvním masově vyráběným elektromobilem na českém území. Produkce odstartuje začátkem března a továrna má plánovanou kapacitu 30.000 kusů ročně.

Společně s výrobou elektrické Kony v Jižní Koreji tak chce Hyundai dostupnost modelu pro evropského zájemce až ztrojnásobit. Sníží se čekací doba dodávek vozů zákazníkům, přičemž zájemci budou mít možnost sledovat odhadovaný čas výroby, pohyb a doručení jejich vozu. Podobně jako dnes sledujete svou zásilku objednanou přes internet.

Nový Hyundai i20 odhaluje interiér. Design je velký skok vpřed, ale co ergonomie?

Nový Hyundai i20 odhaluje interiér. Design je velký skok vpřed, ale co ergonomie?

Přestože některé značky v Evropě bojují s nedostatkem baterií u svých dodavatelů a omezují či přímo zastavují výrobu svých elektromobilů, Hyundai uvádí, že produkce bude stabilně zásobena bez průtahů.

Nošovická linka se v posledních měsících připravovala na rozšíření své produkce. Na místě se již vyrábí rodina modelů i30 a SUV Tucson. Pro Konu Elelectric musel být například dále upraven proces lakování, neboť u elektromobilu je k dostání dvoubarevný odstín karoserie. Postaven byl poté nový sklad pro baterie elektromobilu, který má vlastní dodávkový řetězec napojený k produkční lince. Moduly převáží k instalaci autonomní roboti podobně, jako jsme už viděli v továrnách Porsche či Audi.

Hyundai i30 má po modernizaci. Vypadá dobře a dostal zcela nový hybridní motor

Hyundai i30 má po modernizaci. Vypadá dobře a dostal zcela nový hybridní motor

Hyundai nakonec uvádí, že v roce 2020 bude schopna dodat evropským zákazníkům 80.000 vozidel s nulovými emisemi. Konkrétně se jedná o modely Ioniq Electric, Kona Electric a Nexo. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by se automobilka stát největším dodavatelem bezemisních vozů v Evropě.

Zanedlouho však už nebude Hyundai jedinou značkou produkující v ČR elektromobil. Řeč je samozřejmě o Škodě, jejíž továrna v Mladé Boleslavi se už připravuje na start výroby elektromobilu Enyaq, vycházejícího z původního konceptu Vision iV. Ostrá výroba započne ještě letos, jelikož během letoška chce mít už Škoda elektrické SUV na trhu.

Speciál: Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV je první elektromobil automobilky Škoda Auto na modulární platformě MEB. SUV s dojezdem až 500 km na jedno nabití v roce 2020 převzalo po modelu Superb roli vlajkové lodi automobilky a vzniká ve dvou karosářských verzích. Základem je pohon zadních kol, v nabídce jsou i verze s pohonem 4x4 a sportovněji zaměřené provedení RS iV. Světová premiéra proběhla 1. září 2020 v Praze.

První dojmyCenaPrvní test prototypuVnější designInteriérEnyaq iV - význam názvu

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

dnes | Vladimír Kadera | 40 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 80 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků