V Česku oficiálně začíná výroba prvního elektromobilu. Další bude následovat

Hyundai už oficiálně spouští ve své továrně v Nošovicích produkci Kony Electric. Za rok zde plánuje vyrobit desetitisíce kusů.

Česká továrna Hyundai v Nošovicích už je plně připravena na start produkce svého prvního elektromobilu. Kona Electric tak bude prvním masově vyráběným elektromobilem na českém území. Produkce odstartuje začátkem března a továrna má plánovanou kapacitu 30.000 kusů ročně.

Společně s výrobou elektrické Kony v Jižní Koreji tak chce Hyundai dostupnost modelu pro evropského zájemce až ztrojnásobit. Sníží se čekací doba dodávek vozů zákazníkům, přičemž zájemci budou mít možnost sledovat odhadovaný čas výroby, pohyb a doručení jejich vozu. Podobně jako dnes sledujete svou zásilku objednanou přes internet.

Nový Hyundai i20 odhaluje interiér. Design je velký skok vpřed, ale co ergonomie?

Nový Hyundai i20 odhaluje interiér. Design je velký skok vpřed, ale co ergonomie?

Přestože některé značky v Evropě bojují s nedostatkem baterií u svých dodavatelů a omezují či přímo zastavují výrobu svých elektromobilů, Hyundai uvádí, že produkce bude stabilně zásobena bez průtahů.

Nošovická linka se v posledních měsících připravovala na rozšíření své produkce. Na místě se již vyrábí rodina modelů i30 a SUV Tucson. Pro Konu Elelectric musel být například dále upraven proces lakování, neboť u elektromobilu je k dostání dvoubarevný odstín karoserie. Postaven byl poté nový sklad pro baterie elektromobilu, který má vlastní dodávkový řetězec napojený k produkční lince. Moduly převáží k instalaci autonomní roboti podobně, jako jsme už viděli v továrnách Porsche či Audi.

Hyundai i30 má po modernizaci. Vypadá dobře a dostal zcela nový hybridní motor

Hyundai i30 má po modernizaci. Vypadá dobře a dostal zcela nový hybridní motor

Hyundai nakonec uvádí, že v roce 2020 bude schopna dodat evropským zákazníkům 80.000 vozidel s nulovými emisemi. Konkrétně se jedná o modely Ioniq Electric, Kona Electric a Nexo. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by se automobilka stát největším dodavatelem bezemisních vozů v Evropě.

Zanedlouho však už nebude Hyundai jedinou značkou produkující v ČR elektromobil. Řeč je samozřejmě o Škodě, jejíž továrna v Mladé Boleslavi se už připravuje na start výroby elektromobilu Enyaq, vycházejícího z původního konceptu Vision iV. Ostrá výroba započne ještě letos, jelikož během letoška chce mít už Škoda elektrické SUV na trhu.

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 111 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků