V Americe mají vlastní Stonehenge. Místo kamenů ale použili auta

Carhenge je oblíbená turistická atrakce, která se stala poutním místem mnohých cestovatelů a dobrodruhů.

Carhenge je replika anglického Stonehenge. Nachází se u města Alliance ve státě Nebraska. Toto poutní místo vybudoval jistý Jim Reinders jako památku svému zesnulému otci. Jim v mládí studoval v Anglii právě Stonehenge, a když s celou rodinou diskutoval o uctění otcovi památky, přišli společně na tento skvělý nápad.

V roce 1987 se rodina o 35 členech sešla a všichni se pustili do práce. Stavba trvala pouze několik týdnů a slavnostní otevření proběhlo letního slunovratu téhož roku. Výsledkem byla přesná kopie Stonehenge o průměru 29 metrů, poskládaná z 39 automobilů.

Tohle je 5 nejdráž prodaných vozů z historie Porsche. Tipnete si první místo?

Tohle je 5 nejdráž prodaných vozů z historie Porsche. Tipnete si první místo?

Za dobu svého působení se z Carhenge stala velmi oblíbená turistická atrakce. Inspiruje umělce, točí se o něm dokumenty a objevil se i ve filmu. Jimovi se sochařství s auty tak zalíbilo, že v okolí začal budovat i další památníky, např. skulpturu nazvanou Ford Seasons, což je odkaz na skladbu Four Seasons od Vivaldiho. Celé této oblasti se začalo říkat Car Art Reserve.

Carhenge byl zahrnut do amerického turistického průvodce s názvem „1000 míst v Americe, které musíte vidět, než zemřete“. Pod Carhenge jsou pohřbena tři auta. S nimi i cedule, na které je napsáno: ‚‚Zde leží ostatky tří aut, které nám věrně sloužily, zatímco Detroit spal. Nyní je Detroit vzhůru a Amerika je opět velká’’.

Našla se stará dodávka kapely Aerosmith. V lesích rezivěla desítky let

Našla se stará dodávka kapely Aerosmith. V lesích rezivěla desítky let

Dnes již devadesátiletý Jim Reinders se zpočátku potýkal s nepříjemnými pohledy místních obyvatel. Dnes je ale Carhenge uznávaný jako krásná turistická atrakce a své uplatnění našel i v pozorování astronomických jevů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 63 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků