Už nikdy body za světla!

Už nikdy body za světla!
Ze statistik vyplývá, že po zavedení bodového systému je jedním z nejčastějších přestupků, za které jsou řidičům ukládány pokuty a odebírány drahocenné body, nezapnutí světel automobilu. Pryč jsou ty časy, kdy svícení přes den bylo povinné jen v době zimního času nebo při velmi špatné viditelnosti.
 
Zapomenout rozsvítit je častěji problémem starších typů vozů, kde automatika není nainstalována. Avšak i řada nových vozů, které přicházejí na trh, není automatikou svícení vybavena. Na českém trhu je řada systémů, které automaticky zapnou světla při nastartování motoru a vypnou je při ukončení jízdy. Společnost Jablotron, která má své vývojové centrum a specialisty na tuto problematiku, vyvinula zařízení pro automatické zapínán světel s označením AS-12A. Jak je u Jablotronu zvykem, nejde pouze o nepromyšlený systém ve smyslu zapnu klíček zapalování a ihned svítím a naopak.
 
Automatické zapínání světel AS-12A je doplňkové zařízení do vozidel pro automatické zapínání světel a současně upozornění na zapnutá světla při vypnutí klíčku. To pro případ, že ještě nejste zvyklý na automatiku a přesto ručně rozsvítíte. Zařízení lze připojit bez přerušení původních vodičů nebo s přerušením. Podle toho, které funkce chcete využívat a kolik chcete investovat do instalace.
Automatika AS-12A funguje tak, že po nastartování motoru se po jedné vteřině rozsvítí obrysová světla a po dalších dvou vteřinách potkávací. Když se motor zastaví, potkávací světla zhasnou po deseti vteřinách, vypnutím klíčku v zapalování zhasnou okamžitě. Pokud zapnete světla ručně, pomocí původních spínačů, platí ruční nastavení a automatika se vypne.
 
Pro řadu řidičů je větší hrůzou než odebrání bodů za nezapnutá světla při jízdě nechání zapnutých světel po opuštění vozidla, které může skončit vybitím autobaterie a nenastartováním. Jablotron tuto problematiku vyřešil už v autoalarmu s GSM komunikací. Pokud by autobaterii chyběla „šťáva“, oznámí to majiteli vozu SMS zpráva ještě dříve, než je pozdě a vozidlo je nepojízdné.
 
Instalaci automatického zapínání světel přenechejte raději odborníkům, velmi pravděpodobně vám to ušetří čas a nervy. Společnost Jablotron má velkou síť spolupracujících montážních autoservisů, kde jsou proškolení automechanici ve veškerém sortimentu Jablotronu. Pokud si sjednáte návštěvu, pak samotná montáž zařízení trvá několik hodin.
 
Cena automatického zapínání světel AS-12A je 678 korun, montáž by neměla překročit obvyklou cenu přesahující stovky korun.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jablotron AS-12A

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

22.  8.  2017 | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků