Už nikdy body za světla!

Ze statistik vyplývá, že po zavedení bodového systému je jedním z nejčastějších přestupků, za které jsou řidičům ukládány pokuty a odebírány drahocenné body, nezapnutí světel automobilu. Pryč jsou ty časy, kdy svícení přes den bylo povinné jen v době zimního času nebo při velmi špatné viditelnosti.
 
Zapomenout rozsvítit je častěji problémem starších typů vozů, kde automatika není nainstalována. Avšak i řada nových vozů, které přicházejí na trh, není automatikou svícení vybavena. Na českém trhu je řada systémů, které automaticky zapnou světla při nastartování motoru a vypnou je při ukončení jízdy. Společnost Jablotron, která má své vývojové centrum a specialisty na tuto problematiku, vyvinula zařízení pro automatické zapínán světel s označením AS-12A. Jak je u Jablotronu zvykem, nejde pouze o nepromyšlený systém ve smyslu zapnu klíček zapalování a ihned svítím a naopak.
 
Automatické zapínání světel AS-12A je doplňkové zařízení do vozidel pro automatické zapínání světel a současně upozornění na zapnutá světla při vypnutí klíčku. To pro případ, že ještě nejste zvyklý na automatiku a přesto ručně rozsvítíte. Zařízení lze připojit bez přerušení původních vodičů nebo s přerušením. Podle toho, které funkce chcete využívat a kolik chcete investovat do instalace.
Automatika AS-12A funguje tak, že po nastartování motoru se po jedné vteřině rozsvítí obrysová světla a po dalších dvou vteřinách potkávací. Když se motor zastaví, potkávací světla zhasnou po deseti vteřinách, vypnutím klíčku v zapalování zhasnou okamžitě. Pokud zapnete světla ručně, pomocí původních spínačů, platí ruční nastavení a automatika se vypne.
 
Pro řadu řidičů je větší hrůzou než odebrání bodů za nezapnutá světla při jízdě nechání zapnutých světel po opuštění vozidla, které může skončit vybitím autobaterie a nenastartováním. Jablotron tuto problematiku vyřešil už v autoalarmu s GSM komunikací. Pokud by autobaterii chyběla „šťáva“, oznámí to majiteli vozu SMS zpráva ještě dříve, než je pozdě a vozidlo je nepojízdné.
 
Instalaci automatického zapínání světel přenechejte raději odborníkům, velmi pravděpodobně vám to ušetří čas a nervy. Společnost Jablotron má velkou síť spolupracujících montážních autoservisů, kde jsou proškolení automechanici ve veškerém sortimentu Jablotronu. Pokud si sjednáte návštěvu, pak samotná montáž zařízení trvá několik hodin.
 
Cena automatického zapínání světel AS-12A je 678 korun, montáž by neměla překročit obvyklou cenu přesahující stovky korun.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jablotron AS-12A
Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 1 příspěvek
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků