Už nejde o sci-fi. Toyota opravdu začala stavět utopické město budoucnosti

Chybí vlastně jenom implantáty, ale jinak právě opravdu vzniká město jako vystřižené ze Cyberpunku 2077.

Toyota, japonský gigant a jedna z největších automobilek na světě, se na loňském veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas vytáhla s konceptem vlastního města, takzvaným Woven City. Na papíře vypadal projekt jako skutečná utopie budoucnosti, která připomíná science fiction román či scénář k hollywoodskému bijáku. Nyní se ale projekt opravdu transformuje ve skutečnost.

Supermoderní město zní trochu nadneseně, rozlohou jde totiž spíše o vesničku. Projekt vzniká pod horou Fudži ve spolupráci s Woven Planet Holdings Group. Na slavnostním zahájení stavby byli vedle prezidenta automobilky Akia Toyody třeba ještě guvernér prefektury Šizuoka a starosta přilehlé obce Susono Kenji Takamura.

Nová Toyota Corolla Sedan GR Sport je v Česku. V akci teď vychází o dost levněji

Nová Toyota Corolla Sedan GR Sport je v Česku. V akci teď vychází o dost levněji

Město navrhl dánský architekt Bjarke Ingels a půjde o uzavřený ekosystém, který bude pohánět jen a pouze vodík. Žít a pracovat zde budou výzkumníci, špičky ve svých oborech. Vedle vývoje automobilů se budou zajímat o chytré domy, robotiku a umělou inteligenci. Ideální námět na scénář ke kyberpunkovému filmu. Více o projektu zde.

Ve městě se bude nacházet až 2000 lidí, ubytovaných jich zde ale bude jen 360. Vedle pracovníků s rodinami půjde třeba i o investory, kteří si takovou příležitost samozřejmě nechtějí nechat ujít. Akio Toyoda si od projektu slibuje, že si lidé vyzkouší žít v uzavřeném soběstačném ekosystému s umělou inteligencí. 

Porsche 911 Turbo říznuté kyberpunkem můžete řídit i z obýváku. Přesvědčte se

Porsche 911 Turbo říznuté kyberpunkem můžete řídit i z obýváku. Přesvědčte se

Termín dokončení stavby není známý. Zajímavé je, že koncept chytrého a soběstačného města je přenositelný. Nebude tak problém stavbu opakovat kdekoliv jinde na světě.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička