Úspěšná Toyota Yaris mění svoji tvář

Nový design exteriéru Toyoty Yaris se inspiruje koncepční studií Yaris Cabrio vystavovanou na ženevském autosalónu v roce 2000, aniž by došlo k potlačení vlastního hodnotného stylu.
Úspěšná Toyota Yaris mění svoji tvář

Jak nový Yaris vypadá?

Došlo k úpravě předního nárazníku, mřížky chladiče a čelních světlometů, která modelu Yaris propůjčila rázný, sportovní a omlazený vzhled. Otvor nárazníku i chladič jsou nyní opatřeny žebrováním v novém stylu a skupiny čelních světel dostaly tvar vystupující kapky, která se táhne až k nárazníku. Samotné světlomety jsou rovněž na celém vnitřním povrchu chromovány a působí tak výrazněji a navozují pocit vysoké kvality.

V zadní části vozu se naznačené téma dále rozvíjí v podobě nového nárazníku a ostřejších tvarů skupin světel. Všechny benzínové motory využívají technologii VVT-i (Variable Valve Timing – Intelligent), poskytující lepší akceleraci a točivý moment ve středních otáčkách při současném snížení spotřeby.

Nové motory

Toyota využila příležitosti a uvádí v řadě Yaris zcela novou verzi motoru s objemem 1,3 l. Výkon motoru odvozeného od současné varianty 1,0 litru, je  87 koní. Ačkoli již splňuje emisní limity Euro IV, je tato pohonná jednotka výkonnější než její předchůdce. Jak maximálního točivého momentu (122 N.m), tak i výkonu dosahuje již v nižších otáčkách.

Další dva benzínové motory o objemech 1,0 litru (65 k) a 1,5 litru (105 k) byly inovovány v souladu s Euro IV díky nové konstrukci pístů, přepracovanému výfukovému potrubí a přizpůsobení řídící jednotky motoru. Upravená spalovací komora zlepšuje účinnost využití paliva, zatímco kratší výfukové potrubí přispívá k vyššímu točivému momentu ve středních otáčkách.

Dieselová jednotka D-4D o objemu 1,4 litru s vstřikováním Common Rail uvedená na trh v březnu 2002, využívá speciálně vyvinuté turbodmychadlo značky Toyota s mezistupňovým chladičem typu vzduch-vzduch.

Vylepšená převodovka

U inovovaného modelu Yaris je konvenční pětirychlostní manuální převodovka doplněna novým výrazně zdokonaleným převodovým systémem MMT (Multi mode Manual Transmission) – manuální převodovkou s více režimy (pouze u motoru 1,0 litru). Jde o další vývojový stupeň standardní manuální převodovky, u níž výměnu převodových stupňů zajišťují krokové elektromotory a automatická spojka.

Převodovka nabízí dva jízdní režimy: režim automatického řazení (E) a režim ručního sekvenčního řazení (M). Režim E se vyznačuje příznivější spotřebou paliva než jaké lze dosáhnout s konvenční manuální převodovkou. Systém toho dociluje výběrem optimálního převodového stupně podle řadicí mapy, která je za všech okolností přizpůsobena jízdním podmínkám, jako je poloha plynového pedálu nebo rychlost vozidla. Výhodou systému MMT je také dostatečně rychlá výměna převodových stupňů.

Yaris Turbo

Úplně nový model Yaris Turbo byl vyvinut na míru skupině řidičů, kteří touží po extrémní jízdě. Součástí konstrukce je nová sada aerodynamických prvků, které byly vyvinuty speciálně pro špičkovou stabilitu ve vysokých rychlostech docilovanou dodatečným přítlakem.

Sada se skládá z hluboké přední lišty, výrazného střešního spoileru a pevně vyhlížejících postranních lišt. Zatímco přední a zadní spoilery vytvářejí silnější přítlak, postranní lišty ovlivňují obtékání dolní části karosérie vzduchem. Ovladatelnost a stabilitu zvyšuje podvozek snížený vpředu i vzadu o 30 mm v porovnání se standardní řadou Yaris, a o 15 mm oproti modelu T-Sport.

Pod kapotou vozu Yaris Turbo najdete totožný 1,5 litrový motor VVT-i, který se montuje i do modelu Yaris T Sport. Tím však podobnosti končí. Verzi Turbo opatřili konstruktéři odlehčeným, vodou chlazeným turbodmychadlem, pracujícím již při nízkých otáčkách. Výkon motoru se zvyšuje ze 106 k T Sport na 150 k verze Turbo. Maximální točivý moment se navíc zvyšuje z 145 Nm na 200 Nm.

Výkon pohonné jednotky přenáší pětistupňová manuální převodovka s krátkým odstupňováním převodů. Ačkoli jednotlivé poměry jsou shodné s řadou T Sport, model Turbo má odlišný stálý převodový poměr (4,058:1 oproti 4,312:1 u modelu T Sport). Vzhledem k vyššímu točivému momentu je do vybavení modelu Turbo zahrnuta i úprava spojky.

U modelu Turbo není celý podvozek jen snížen, ale byl také opatřen inovovanými tlumiči, odpružením a přední hliníkovou vzpěrnou tyčí. Kromě čtyřkanálového systému ABS a systému EBD (Electronic Brake-force Distribution – elektronický rozvod brzdné síly) jsou k dispozici také funkce TRC (Traction Control – řízení trakce) a VSC (Vehicle Stability Control – kontrola stability vozidla).

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

včera | Vladimír Kadera | 41 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 93 příspěvků