USA zaútočily na Irák, cena ropy klesla

Jak se dalo očekávat, okolo čtvrté hodiny ranní začaly útoky na Irák. Pro nás jsou zajímavé reakce ropných trhů bezprostředně po prvním útoku. Podle prvních informací cena ropy klesla zhruba o 2 - 8 dolarů za barel. Například cena barelu severomořské ropy Brent se prodává pouze za 26 dolarů. To je výrazný propad, když ještě před dvěma týdny stál až 34 dolarů.

Trhy už spekulují, jak bude vypadat situace na Blízkém východě po skončení války a věří, že úder proti Bagdádu bude rychlý a také účinný. To by omezilo i dopady na zásobování ropou a případné přerušení dodávek. Ze zemí na Blízkém východě směřuje na globální trh asi 40 procent veškeré ropy.

V silném poklesu ale pokračuje také lehká americká ropa West Texas Intermediate. Dubnový kontrakt klesl zhruba na 28 dolarů a dostal se nejníže za poslední tři měsíce. Začala se tak vyplňovat předpověď mnoha analytiků, kteří upozorňovali, že ropa je příliš drahá a ceny prudce klesnou hned, jakmile začnou na Bagdád padat první rakety.

Poklesu cen ropy pomáhá také příslib OPEC (organizace zemí vyvážejících ropu) o zvýšení těžby, pokud by výpadek zásobování skutečně nastal. Kdyby ani to nestačilo, s řešením přišly i Spojené státy, které jsou největším odběratelem ropy na světě. Vláda už naznačila, že by v nejhorším případě uvolnila strategické rezervy. Prozatím ale spoléhá na to, že by se s problémem OPEC sám vypořádal.

"Ceny šly dolů, protože nejistota kolem načasování úderu už je pryč. Začátek války totiž znamená, že se blíží i konec války," prohlásil k situaci na trhu s ropou analytik komoditních trhů ve společnosti Commonwealth Bank David Thurtell. Pokud se však cena americké ropy sníží až na 26 dolarů, lze podle Thurtella očekávat korekci a opětovný růst. Podobně situaci hodnotí také Geoff Pyne ze společnosti Sempra Energy.

"Největším rizikem je samozřejmě to, že Saddám může v Iráku zapálit ropná pole, a to buď v rámci obrany, anebo proto, aby se jich nemohly zmocnit Spojené státy. I když se to nestane, je zde vysoká pravděpodobnost, že vývoz z Iráku bude chybět aspoň měsíc," řekl Pyne.

Tomuto tématu se podrobně budeme věnovat zítra, kdy vyjde speciální článek ohledně dopadu války v Iráku na ropný a automobilový průmysl. Nezapomeňte si tedy "naladit" AutoRevue.cz

Doporučujeme

Články odjinud