Únava očí

Známe to všichni – řídíme v noci, snažíme se najít cestu, mhouříme oči před světly protijedoucích aut a snažíme se ignorovat oslňující záblesky ze zpětného zrcátka. Po několika hodinách jízdy najednou máme pocit, že se naše oči změnily v přesýpací hodiny.
Únava očí
První pomocí je samozřejmě zastavit a nechat oči alespoň patnáct minut odpočinout. Zavřeme oči, mírně se zakloníme a pohodlně si opřeme hlavu, ulevíme tak zároveň krční páteři. Na závěr odpočinku si promneme ruce a položíme si je na víčka, teprve potom oči otevřeme.

Ne vždy máme zbytečných patnáct minut, ale i pak je zde několik možností. První je jednoduché poskakování na místě. Stačí malé poskoky, tělo i oči se okysličí a uvolní. Chápu, že ne vždy lze tohoto způsobu využít, a poskakování na odpočivadle frekventované silnice by jistě způsobilo mnoho Klepněte pro větší obrázeknarážek na naše duševní zdraví. Pak stačí prosté kroužení hlavou, které tak důvěrně známe z hodin tělocviku na základní škole a prohloubit dýchání.

Pomoci nám může také akupresura. Nejdůležitější body najdeme na hlavě, a to za ušima. Když si prohmatáte oblast pod ušním boltcem, nahmatáte dvě prohloubeniny, které při silnějším zatlačení bolí, přesto na ně prsty silně zatlačte, a to nejméně desetkrát. Totéž zopakujte i na druhé straně. Opakujte to alespoň každé dvě hodiny.

Můžeme také použít některé z kapek nabízených v lékárně. Odstraňují podráždění očí a zároveň je zvlhčují. Obdobnou službu vám v nouzi prokáží i kapky na kontaktní čočky, i když je zrovna nemáte nasazené.

Nejlepší je pochopitelně obtížím předcházet. Únava očí může být způsobena nedostatkem vítamínů, především vitaminu B 2, A a nedostatkem zinku. Jezte tedy hodně listové zeleniny, plodů moře, pšeničných klíčků, ořechů, drůbeže, ryb, celozrnných výrobků a dobře známé mrkve. Vitamíny i zinek lze také zakoupit v lékárnách nebo drogeriích.

Pokud používáte brýle, dbejte na to, aby byly čisté a aby dioptrie odpovídaly vaší vadě. Nechte si vždy včas vyšetřit zrak. V létě a za plného slunce používejte vždy sluneční brýle.

Jestliže obtíže unavených očí neustanou ani po řádném odpočinku, navštivte raději svého očního lékaře.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků