Únava očí

Známe to všichni – řídíme v noci, snažíme se najít cestu, mhouříme oči před světly protijedoucích aut a snažíme se ignorovat oslňující záblesky ze zpětného zrcátka. Po několika hodinách jízdy najednou máme pocit, že se naše oči změnily v přesýpací hodiny.
Únava očí
První pomocí je samozřejmě zastavit a nechat oči alespoň patnáct minut odpočinout. Zavřeme oči, mírně se zakloníme a pohodlně si opřeme hlavu, ulevíme tak zároveň krční páteři. Na závěr odpočinku si promneme ruce a položíme si je na víčka, teprve potom oči otevřeme.

Ne vždy máme zbytečných patnáct minut, ale i pak je zde několik možností. První je jednoduché poskakování na místě. Stačí malé poskoky, tělo i oči se okysličí a uvolní. Chápu, že ne vždy lze tohoto způsobu využít, a poskakování na odpočivadle frekventované silnice by jistě způsobilo mnoho Klepněte pro větší obrázeknarážek na naše duševní zdraví. Pak stačí prosté kroužení hlavou, které tak důvěrně známe z hodin tělocviku na základní škole a prohloubit dýchání.

Pomoci nám může také akupresura. Nejdůležitější body najdeme na hlavě, a to za ušima. Když si prohmatáte oblast pod ušním boltcem, nahmatáte dvě prohloubeniny, které při silnějším zatlačení bolí, přesto na ně prsty silně zatlačte, a to nejméně desetkrát. Totéž zopakujte i na druhé straně. Opakujte to alespoň každé dvě hodiny.

Můžeme také použít některé z kapek nabízených v lékárně. Odstraňují podráždění očí a zároveň je zvlhčují. Obdobnou službu vám v nouzi prokáží i kapky na kontaktní čočky, i když je zrovna nemáte nasazené.

Nejlepší je pochopitelně obtížím předcházet. Únava očí může být způsobena nedostatkem vítamínů, především vitaminu B 2, A a nedostatkem zinku. Jezte tedy hodně listové zeleniny, plodů moře, pšeničných klíčků, ořechů, drůbeže, ryb, celozrnných výrobků a dobře známé mrkve. Vitamíny i zinek lze také zakoupit v lékárnách nebo drogeriích.

Pokud používáte brýle, dbejte na to, aby byly čisté a aby dioptrie odpovídaly vaší vadě. Nechte si vždy včas vyšetřit zrak. V létě a za plného slunce používejte vždy sluneční brýle.

Jestliže obtíže unavených očí neustanou ani po řádném odpočinku, navštivte raději svého očního lékaře.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků