Únava očí

Známe to všichni – řídíme v noci, snažíme se najít cestu, mhouříme oči před světly protijedoucích aut a snažíme se ignorovat oslňující záblesky ze zpětného zrcátka. Po několika hodinách jízdy najednou máme pocit, že se naše oči změnily v přesýpací hodiny.
Únava očí
První pomocí je samozřejmě zastavit a nechat oči alespoň patnáct minut odpočinout. Zavřeme oči, mírně se zakloníme a pohodlně si opřeme hlavu, ulevíme tak zároveň krční páteři. Na závěr odpočinku si promneme ruce a položíme si je na víčka, teprve potom oči otevřeme.

Ne vždy máme zbytečných patnáct minut, ale i pak je zde několik možností. První je jednoduché poskakování na místě. Stačí malé poskoky, tělo i oči se okysličí a uvolní. Chápu, že ne vždy lze tohoto způsobu využít, a poskakování na odpočivadle frekventované silnice by jistě způsobilo mnoho Klepněte pro větší obrázeknarážek na naše duševní zdraví. Pak stačí prosté kroužení hlavou, které tak důvěrně známe z hodin tělocviku na základní škole a prohloubit dýchání.

Pomoci nám může také akupresura. Nejdůležitější body najdeme na hlavě, a to za ušima. Když si prohmatáte oblast pod ušním boltcem, nahmatáte dvě prohloubeniny, které při silnějším zatlačení bolí, přesto na ně prsty silně zatlačte, a to nejméně desetkrát. Totéž zopakujte i na druhé straně. Opakujte to alespoň každé dvě hodiny.

Můžeme také použít některé z kapek nabízených v lékárně. Odstraňují podráždění očí a zároveň je zvlhčují. Obdobnou službu vám v nouzi prokáží i kapky na kontaktní čočky, i když je zrovna nemáte nasazené.

Nejlepší je pochopitelně obtížím předcházet. Únava očí může být způsobena nedostatkem vítamínů, především vitaminu B 2, A a nedostatkem zinku. Jezte tedy hodně listové zeleniny, plodů moře, pšeničných klíčků, ořechů, drůbeže, ryb, celozrnných výrobků a dobře známé mrkve. Vitamíny i zinek lze také zakoupit v lékárnách nebo drogeriích.

Pokud používáte brýle, dbejte na to, aby byly čisté a aby dioptrie odpovídaly vaší vadě. Nechte si vždy včas vyšetřit zrak. V létě a za plného slunce používejte vždy sluneční brýle.

Jestliže obtíže unavených očí neustanou ani po řádném odpočinku, navštivte raději svého očního lékaře.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

dnes | Milan Lažanský
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků