Umýt motor? Určitě, ale...

Čistota – půl zdraví; to platí nejen o člověku, ale svým způsobem i o automobilu. Je mnoho motoristů, jejichž vozy se lesknou až oko přechází, ale běda, když otevřou kapotu. Motor jako kdyby nebyl jejich.
Umýt motor? Určitě, ale...

A přece právě zaolejovaný mo­tor s netěsnými benzinovými hadičkami, u kterého plazivé proudy narušují elektrickou instalaci, nejraději vzplane jasným plamenem. Základním prvkem prevence je proto čistota. Neomezíme se tedy jen na umytí karoserie a spodku, včetně kontroly laku a nátěru, ale věnujeme pozornost i motoru.

Klepněte pro větší obrázek
Bylo by až trestuhodné, neudržovat
tento motor v aktulální čistotě

Před mytím motoru zakryjeme všechna místa, kudy by mohla voda vniknout do instalací, pak znečištěné díly omyjeme některým biologicky odbouratelným mycím prostředkem. Obvykle ho mu­síme nechat určitý čas působit. Pak teprve motor omyjeme tlakovou vodou. Elektrické kontakty, zástrčkové a kabelové spoje i patice žárovek a čidel překontrolujeme a ošetříme odvodňovacím sprejem. Po ukončení mytí je nejlépe motor vysušit tlakovým vzduchem - pokud ho nemáme k dispozici, zahřejeme motor při otevřené kapotě, aby vznikající pára mohla unikat a nevnikala do elektrické instalace.

Ve velkých městech si dnes už auto sám myje málokdo a tím víc to platí o motoru. Důrazně doporučujeme umývat motor v servisech, kde jsou na likvidaci vzniklých škodlivin zařízeni. Pokud ale trváte na svépomoci, zkuste se řídit našimi radami.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků