Umýt motor? Určitě, ale...

Čistota – půl zdraví; to platí nejen o člověku, ale svým způsobem i o automobilu. Je mnoho motoristů, jejichž vozy se lesknou až oko přechází, ale běda, když otevřou kapotu. Motor jako kdyby nebyl jejich.
Umýt motor? Určitě, ale...

A přece právě zaolejovaný mo­tor s netěsnými benzinovými hadičkami, u kterého plazivé proudy narušují elektrickou instalaci, nejraději vzplane jasným plamenem. Základním prvkem prevence je proto čistota. Neomezíme se tedy jen na umytí karoserie a spodku, včetně kontroly laku a nátěru, ale věnujeme pozornost i motoru.

Klepněte pro větší obrázek
Bylo by až trestuhodné, neudržovat
tento motor v aktulální čistotě

Před mytím motoru zakryjeme všechna místa, kudy by mohla voda vniknout do instalací, pak znečištěné díly omyjeme některým biologicky odbouratelným mycím prostředkem. Obvykle ho mu­síme nechat určitý čas působit. Pak teprve motor omyjeme tlakovou vodou. Elektrické kontakty, zástrčkové a kabelové spoje i patice žárovek a čidel překontrolujeme a ošetříme odvodňovacím sprejem. Po ukončení mytí je nejlépe motor vysušit tlakovým vzduchem - pokud ho nemáme k dispozici, zahřejeme motor při otevřené kapotě, aby vznikající pára mohla unikat a nevnikala do elektrické instalace.

Ve velkých městech si dnes už auto sám myje málokdo a tím víc to platí o motoru. Důrazně doporučujeme umývat motor v servisech, kde jsou na likvidaci vzniklých škodlivin zařízeni. Pokud ale trváte na svépomoci, zkuste se řídit našimi radami.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

včera | Jan Mička | 47 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků