Tajemný umělec kdysi posprejoval starý náklaďák. Teď může mít obrovskou cenu

Cena nového Bugatti Veyron se pohybovala nad hranicí třiceti milionů korun. Nyní jde do aukce starý náklaďák, který díky jeho původu může cenu nového Veyronu hravě překonat.

Jednatřicet let staré nákladní auto Volvo FL6 HGV jde 14. září v rámci aukční síně Bonhams do prodeje. Cena? Podle informací Bonhams by měla dosáhnout až 1,8 milionu dolarů (41,8 milionu korun).

Náklaďák je totiž kompletně pokrytý graffiti světově známého umělce Banksyho. S pomalovanou plochou činící 80 metrů čtverečních jde podle dražebníků o „největští práci, kterou kdy Banksy vytvořil“. Informoval o tom server CNN.

Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Aukční síň uvedla, že Banksy začal tvořit graffiti pro toto vozidlo ve Španělsku na přelomu milénia. „Hlavní poselství tohoto díla je anarchie - Jsme proti nim a my vyhrajeme,“ uvedla síň ve svém prohlášení a dodala, že slavný umělec strávil prací na tomto automobilu dva týdny.

Fiat 500 je oficiálně dílem moderního umění. Najdete ho v newyorském muzeu

Fiat 500 je oficiálně dílem moderního umění. Najdete ho v newyorském muzeu

Na nákladním vozidle, které je nyní cenovým ekvivalentem supersportu LaFerrari, najdete například siluetu mužské postavy rozbíjející kladivem televizi či skupinu vojáků, která utíká před dělem. Vozidlo s názvem „Turbo Zone Truck“ je zaznamenáno také v Banksyho knize z roku 2005 „Wall and Piece“.

Umění na kolech: Huayra Roadster BC má přes 800 koní a vznikne jich pouze 40

Umění na kolech: Huayra Roadster BC má přes 800 koní a vznikne jich pouze 40

„Banksy je patrně nejdůležitějším umělcem, který se objevil od začátku tisíciletí,“ uvedl jeden z šéfů aukční síně Bonhams Ralph Taylor. „Zájem rozhodně není o techniku, ale právě o Banksyho umění,“ doplnil Taylor.

Autor: Jiří Frydlewicz

Článek vyšel na webu E15.cz

Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

včera | Lukáš Prejzek | 8 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 81 příspěvků