Tajemný umělec kdysi posprejoval starý náklaďák. Teď může mít obrovskou cenu

Cena nového Bugatti Veyron se pohybovala nad hranicí třiceti milionů korun. Nyní jde do aukce starý náklaďák, který díky jeho původu může cenu nového Veyronu hravě překonat.

Jednatřicet let staré nákladní auto Volvo FL6 HGV jde 14. září v rámci aukční síně Bonhams do prodeje. Cena? Podle informací Bonhams by měla dosáhnout až 1,8 milionu dolarů (41,8 milionu korun).

Náklaďák je totiž kompletně pokrytý graffiti světově známého umělce Banksyho. S pomalovanou plochou činící 80 metrů čtverečních jde podle dražebníků o „největští práci, kterou kdy Banksy vytvořil“. Informoval o tom server CNN.

Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Aukční síň uvedla, že Banksy začal tvořit graffiti pro toto vozidlo ve Španělsku na přelomu milénia. „Hlavní poselství tohoto díla je anarchie - Jsme proti nim a my vyhrajeme,“ uvedla síň ve svém prohlášení a dodala, že slavný umělec strávil prací na tomto automobilu dva týdny.

Fiat 500 je oficiálně dílem moderního umění. Najdete ho v newyorském muzeu

Fiat 500 je oficiálně dílem moderního umění. Najdete ho v newyorském muzeu

Na nákladním vozidle, které je nyní cenovým ekvivalentem supersportu LaFerrari, najdete například siluetu mužské postavy rozbíjející kladivem televizi či skupinu vojáků, která utíká před dělem. Vozidlo s názvem „Turbo Zone Truck“ je zaznamenáno také v Banksyho knize z roku 2005 „Wall and Piece“.

Umění na kolech: Huayra Roadster BC má přes 800 koní a vznikne jich pouze 40

Umění na kolech: Huayra Roadster BC má přes 800 koní a vznikne jich pouze 40

„Banksy je patrně nejdůležitějším umělcem, který se objevil od začátku tisíciletí,“ uvedl jeden z šéfů aukční síně Bonhams Ralph Taylor. „Zájem rozhodně není o techniku, ale právě o Banksyho umění,“ doplnil Taylor.

Autor: Jiří Frydlewicz

Článek vyšel na webu E15.cz

TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 27 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků
TEST Suzuki Swift Sport: Kluci se baví, holky budou čumět!

Suzuki Swift Sport

Kdo říká, že musí mít sportovní auto stovky koní, nemluví pravdu. Novému Suzuki Swift Sport jich stačí 140 a stejně se budete usmívat do ucha k uchu.

4.  9.  2019 | Jan Mička | 29 příspěvků