Umělé slunce o 4000 W: Takto Nissan testuje odolnost laků proti UV záření

Nissan nám dává nahlédnout do svého vývojového střediska, kde mimo jiné testuje i odolnost laků vůči slunečnímu záření.

Vývoj automobilu je samozřejmě proces zahlcený nespočtem různých testů a zkoušek, které mají zjistit, jestli bude finální produkt odolný tvrdému používání a rovněž drsným okolním podmínkám. Nissan nám teď ukazuje, že i samotný lak karoserie musí před zavedením do produkce podstoupit jednu těžkou zkoušku.

UV záření slunečních paprsků není k životnosti laku zrovna přívětivé, a proto Nissan k ověření kvality svých laků a také dalších materiálů (např. interiérových plastů) používá zařízení, jež laicky nazývá „sun in a box“, tedy jednoduše „slunce v krabici“.

Nissan potvrzuje produkci GT-R50 od Italdesignu. Cenovka bude tučná

Nissan potvrzuje produkci GT-R50 od Italdesignu. Cenovka bude tučná

Přesněji jde o mašinku označenou jako XWO (Xenon Weather-Ometer), kterou automobilka dokáže simulovat právě nehostinné podmínky nepřetržitého záření slunce. Uvnitř tak naleznete jednu 4000W xenonovou výbojku, která osvěcuje takřka stovku různých vzorků. S tímto výkonem prý může Nissan kontrolovat výsledky působení slunečního záření mnohem rychleji, než kdyby práci nechal postaru na přírodě.

„Společně s testy v provozu nám toto zařízení umožňuje vytvářet opravdu kruté podmínky. Jde o jeden z extra kroků, díky kterým se ujišťujeme, že úroveň kvality Nissanu je na prvním místě,“ uvedl Doug Prytula, technik testovacího oddělení karoserií a šasi pro severoamerické zastoupení Nissanu.

Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 45 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 11 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků