Umělé slunce o 4000 W: Takto Nissan testuje odolnost laků proti UV záření

Nissan nám dává nahlédnout do svého vývojového střediska, kde mimo jiné testuje i odolnost laků vůči slunečnímu záření.

Vývoj automobilu je samozřejmě proces zahlcený nespočtem různých testů a zkoušek, které mají zjistit, jestli bude finální produkt odolný tvrdému používání a rovněž drsným okolním podmínkám. Nissan nám teď ukazuje, že i samotný lak karoserie musí před zavedením do produkce podstoupit jednu těžkou zkoušku.

UV záření slunečních paprsků není k životnosti laku zrovna přívětivé, a proto Nissan k ověření kvality svých laků a také dalších materiálů (např. interiérových plastů) používá zařízení, jež laicky nazývá „sun in a box“, tedy jednoduše „slunce v krabici“.

Nissan potvrzuje produkci GT-R50 od Italdesignu. Cenovka bude tučná

Nissan potvrzuje produkci GT-R50 od Italdesignu. Cenovka bude tučná

Přesněji jde o mašinku označenou jako XWO (Xenon Weather-Ometer), kterou automobilka dokáže simulovat právě nehostinné podmínky nepřetržitého záření slunce. Uvnitř tak naleznete jednu 4000W xenonovou výbojku, která osvěcuje takřka stovku různých vzorků. S tímto výkonem prý může Nissan kontrolovat výsledky působení slunečního záření mnohem rychleji, než kdyby práci nechal postaru na přírodě.

„Společně s testy v provozu nám toto zařízení umožňuje vytvářet opravdu kruté podmínky. Jde o jeden z extra kroků, díky kterým se ujišťujeme, že úroveň kvality Nissanu je na prvním místě,“ uvedl Doug Prytula, technik testovacího oddělení karoserií a šasi pro severoamerické zastoupení Nissanu.

TEST Lexus UX 250h F Sport Top: Pro nejdůležitější lidi na světě

Lexus UX 250h F Sport Top

O tom, že Lexus navrhuje a vyrábí opravdu krásná auta, není pochyb. A já se k řízení jednoho takového krasavce dostala. Nový Lexus UX 250h je první auto s hybridním pohonem, které jsem měla možnost vyzkoušet, a byla jsem z něj nadšená. Samozřejmě hlavně z holčičího pohledu, jak jinak.

dnes | AutoRevue.cz | 9 příspěvků
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků