Umělci přetvořili vzácné Porsche v korálový útes. Stalo se takovou senzací, že si zahrálo v krátkém filmu

Hodnotné Porsche si zahrálo hlavní roli v surrealistickém filmu. Pojednává o hluboké lásce mezi nadpřirozenou bytostí a smrtelníkem.

Jednoho letního rána, když první paprsky osvětlily pobřeží polského přístavu Gdyně, se na molech začaly shlukovat davy lidí. Všichni byli doslova uchvácení pohledem na zavěšený podivný útvar připomínající automobil, který jako by po desítkách let vydalo Baltské moře zpět pevnině. Při detailním pohledu si mezi změtí korálů, mušlí a řas všimli vybledlého červeného laku.

Nebojte, nikdo ikonický sportovní vůz neutopil, to jen dvojice výtvarníků Ada Zielinska a Rafal Dominik prezentovali své nejnovější dílo v rámci otevření pravidelného uměleckého festivalu „Gdynia Design Days“. Myšlenka vzešla ze snahy vytvářet umělé útesy pomocí vraků lodí, aut, ale i odhozených pneumatik, a tvorbu silně ovlivnila i výstava Damiena Hursta na Benátském bienále z roku 2017, kde ukazoval z moře vylovené starověké artefakty pokryté korály. Navíc si festival letos pohrával s tématy klimatických změn a oceánu.

Pro svůj projekt potřebovali automobil s ikonickým tvarem, takovým, jaký je na první pohled rozpoznatelný. Po zvážení oslovila dvojice polské zastoupení automobilky Porsche. Marketingový ředitel Marek Sworowski vzpomíná, že pro neobvyklé spojení Porsche s mořem, bylo velice složité najít vhodný exemplář. S využitím rozsáhlých kontaktů se volba omezila na starší kusy v předrenovačním stavu. Nakonec se podařilo pro věc nadchnout majitele Porsche 911 T z roku 1973. Ten dal týmu volné ruce k tvorbě s podmínkou, že vůz nesmí reálně ponořit do moře.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o časově omezenou výstavu, musela být celá instalace vratná, aby bylo možné vůz předat v původním stavu k následné renovaci. Umělý útes se podařilo vytvořit pomocí 3D tisku objektů a drcených mušlí, které byly připevňovány k formám. Po dokončení bylo auto k nepoznání a dostalo název „Sunken Romance“, což se dá volně přeložit jako „Láska z hlubin“.

Dílo se stalo mediální senzací, zejména mezi komunitou nadšenců značky Porsche. Po skončení festivalu byl vůz odstrojen a vrácen majiteli. Zielinskou však úspěch motivoval k dalšímu rozvoji díla a k vytvoření krátkého filmu, který lépe vysvětluje původ vozu z hlubin. Pojednává o zakázané lásce mezi mořskou pannou a smrtelným námořníkem. S realizací surrealistického díla jí pomohl Dominik Panasiuk.

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Váš názor Další článek: Gymkhana 2022 je tady: Travis Pastrana skáče přes vrtulník v Subaru s výkonem skoro 900 koní!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,