Ultima představuje novou hračku. Model RS má až 1200 koní a váží kolem tuny

Britská Ultima je už známá vyráběným neskutečně výkonných a lehkých „závoďáků na silnice“. Nejnovější model RS se od tradice tolik nevzdaluje, ale zase přináší řadu vylepšení.

Ultima popisuje nové RS jako vůbec nejrychlejší, nejvšestrannější a aerodynamicky nejefektivnější model, který kdy vyrobila. Přílišné změny ale nečekejte. Od původního zadání se novinka příliš nevzdaluje, a jakmile tuhle lehoučkou placku zahlédnete na silnici, budete jednoznačně vědět, že jde o klasickou Ultimu.

Zevnějšek posledních modelů značky už trochu zastarával, takže nové RS se vyznačuje hlavně zbrusu novou karbonovou karoserií s mnohem uhlazenější siluetou a moderními prvky jako třeba LED osvětlením vpředu i vzadu. Klasicky ale nechybí rozměrný karbonový splitter vpředu, výdechy na předních i zadních blatnících, pořádně vstupy vzduchu k motoru a obří karbonové křídlo vzadu.

Ferrari SF90 oficiálně: Rychlejší silniční Ferrari neexistuje, ujede i LaFerrari

Ferrari SF90 oficiálně: Rychlejší silniční Ferrari neexistuje, ujede i LaFerrari

Interiér zabijáka konvenčních supersportů je tradičně vybaven stylem „méně je více“. Ochranný rám, dvojice skořepin, pár budíků a čudlíků, jednoduchý tříramenný volant a strohá palubní deska oděná do kůže. A když bude zákazník chtít, dostane i audiosystém s dotykovým displejem.

Šasi RS je opět přizpůsobeno k zástavbě několika možných motorizací odlišujících se výkonem. Ultima spoléhá na motory Chevrolet, takže základní specifikací je 6,2litrový osmiválec LT1 původem z Corvetty, který zde startuje na výkonu 353 kW (480 koní). Kompresorem přeplňovaný V8 LT4 už zajistí 478 kW (650 koní), zatímco vrcholný motor LT5 z Corvetty ZR1 je naladěný na 588 kW (800 koní).

Aston Martin Vantage AMR dostal třetí pedál. Chtějte ho, i když je pomalejší

Aston Martin Vantage AMR dostal třetí pedál. Chtějte ho, i když je pomalejší

U těchto hodnot však Ultima nekončí a zmiňuje, že dalším laděním dokáže nabídnout RS s motorem LT5 o výkonu až kolem 882 kW (1200 koní). Což samozřejmě není špatné na auto o hmotnosti začínající na 930 kg (v závislosti na zvolené motorizaci) a stále vybavené klasickou manuální šestistupňovou převodovkou, kterou Ultima kupuje od Porsche.

Už základní model s motorem LT1 tak umí vystřelit na 100 km/h za přibližně 3 vteřiny, rychlosti 160 km/h dosáhne za asi 6,2 vteřiny a maximálně je schopen vyvinout 289 km/h. Na druhé straně spektra s motorem LT5 klesá sprint 0-100 km/h na přibližně 2,3 vteřiny a maximálka je udávaných 402 km/h. Brzdy jsou třeba, RS tak používá čtyřpístkový systém od AP Racing s 322mm kotouči standardně a 362mm za příplatek.

Gordon Murray opravdu chystá reinkarnaci McLarenu F1. S V12 a manuálem!

Gordon Murray opravdu chystá reinkarnaci McLarenu F1. S V12 a manuálem!

Ultima RS bude mít premiéru na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, kde se určitě představí i v pohybu na místní vrchařské trati. Cenovku novinky společnost neupřesňuje, ostatně taky závisí na konečné specifikaci. Stavebnice, kterou si můžete složit sami, se má ovšem pohybovat na stejné hladině jako nové BMW M3 (tedy asi 2,2 milionu korun). Samozřejmě ale můžete práci nechat i na firmě.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků