ÚAMK: věřte, že na místě nezabrzdíte

Také si myslíte, že dokážete zabrzdit „na fleku“? Na tuhle domýšlivost už ale doplatilo hodně lidí (hlavně chodců) i životem. Doba, kterou má řidič na reagování na měnící se dopravní situaci totiž závisí na mnoha prvcích, především na hustotě dopravních jevů a rychlosti jízdy. Čím větší je hustota a čím větší je rychlost, tím rychleji musí řidič reagovat.

Dokladem všeobecného uznání tohoto faktu jsou omezení rychlosti jízdy zvláště v obcích, kde se dopravní situace může rychle měnit. Pro chováni řidiče je také nutné brát v úvahu i změny úhlu periferního vidění v závislosti na rychlosti jízdy. Při rychlosti 30 km/h je pozorovaný bod na volné, přehledné silnici vzdálen asi 150 m, při rychlosti 100 km/h již asi 550 m. Reakční doby se prodlužují v závislosti na růstu složitosti reakce, jak ukazuje následující seznam reakčních dob na zrakový podnět, tedy od okamžiku, kdy překážku (třeba chodce) spatříme:

  • uvolnění pedálu plynu: 0,20 až 0,25
  • sešlápnutí pedálu brzdy: 0,43 až 0,49 (samostatně)
  • sešlápnuti pedálu brzdy: 0,60 až 0,71 (při další současné činnosti)

Odhad vzdálenosti pro zastavení vozidla před překážkou závisí na třech faktorech. Jsou to:

  1. počáteční rychlost vozidla
  2. vzdálenost odpovídající reakční době řidiče
  3. brzdná vzdálenost, která závisí na určité hodnotě součinitele tření.

Reakční doba se značně liší v různých podmínkách provozu. Zvláště nízké hodnoty bývají vyvozeny z pokusů s ostražitými řidiči, na testovacích přístrojích. Takové podmínky lze snad nalézt jen ráno, u neunavených řidičů. Ale ve skutečném provozu to pak vypadá zcela jinak, zejména třeba při návratu během večerní špičky, kdy má únava tendenci reakční dobu prodlužovat.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 9 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků