ÚAMK: Pozor na přeplněné letní dálnice

Letní dálnice bývá obvykle přeplněná - zvláště při začátku víkendů, kdy vyrážejí rodiny na dovolenou, obvykle na delší cesty. Tomu bychom se měli vyhýbat už z principu; musíme si totiž uvědomit, že zvláště trasy sever-jih se naplňují i vozy ze sousedních států.
ÚAMK: Pozor na přeplněné letní dálnice

Se patří státy jako Polsko, SRN i Skandinávie, o čemž svědčí zahlcené přechody na hranicích s Rakouskem na počátku července. Podobnou situaci v opačném směru můžeme předpokládat koncem srpna. Pokusme se proto volit pro návraty méně zatížené doby, sledujme aktuální rozhlasové dopravní informace i v zahraničí.

Neomezená rychlost?

Hodně se v poslední době u nás v souvislosti s přípravou novely zákona 361 diskutovalo o rychlosti na dálnici, mnozí řidiči, a hlavně poslanci, horovali pro rychlost "neomezenou", pouze, podle vzoru SRN, doporučenou.

Ale pozor! Ono to ani tam není všude tak docela pravda. Především: plná třetina dálnic v Německu má rychlost omezenu podle místních podmínek - na 100, 120 či 130 km/h. Kromě toho platí nejen v SRN, ale i např. ve Francii paušální omezení rychlosti na 50 km/h při viditelnosti snížené na 50 m, což nemusí být způsobeno jen třeba mlhou, ale i hustým deštěm. A když pak dojde k nejhoršímu - nehodě, posuzují i německé soudy velmi přísně, zda rychlost byla "přiměřená". A to při zavinění nehody při jízdě rychlostí vyšší než 130 km/h dokazuje řidič obvykle těžko. Vaše cesty za odpočinkem i návraty plánujte tedy s dostatečnou rezervou na přestávky a pamatujte, že jedním z nejnebezpečnějších nepřátel na silnici je únava.

Rozestavěno šest dálnic

K 1. lednu 2005 bylo v České republice 546 kilometrů dálnic a téměř 55 tisíc kilometrů silnic. To znamená zhruba polovina stavu, kterého by chtělo dosáhnout Ředitelství silnic a dálnic.

V letošním roce je rozestavěno celkem šest dálničních tahů na území České republiky. Jejich celková délka je více než sto kilometrů. Rok 2005 by měl přesvědčit všechny ty, kteří nejsou spokojeni s počtem nových dálničních kilometrů. Řidiči se tak mohou těšit na rychlejší a kvalitnější cestování po republice. Ještě letos v říjnu se otevře nová část dálnice D1. Řidiči se nově projedou i po pokračování dálnice D11 u Chlumce nad Cidlinou. Pro rok 2006 se počítá s uvedením do provozu nových dálničních kilometrů v okolí Hradce Králové, Ústí nad Labem a Plzně. Ve stejném roce se dočká spojení s hlavním městem i Hradec Králové. Až na malý úsek před Hradcem se dokončí dlouho očekávaná dálnice mezi Prahou, Poděbrady a Hradcem Králové.

Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR Petra Laušmana ročně dostaneme od státu na údržbu a úpravy stávajících silnic a dálnic kolem 3 miliard korun, což je stav nedostačující, potřebovali bychom podstatně více financí ze státního rozpočtu, aby byly všechny plánované stavby dokončeny včas.Jen výstavba dálničního úseku mezi Vyškovem a Vrchoslavicemi, jehož délka je 17,6 kilometrů, spolykala téměř 6 miliard korun.

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

dnes | Milan Lažanský | 1 příspěvek
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků