U Audi za příplatek, u Hondy nikoliv. Kamery místo zrcátek bude mít Honda E v základu

Honda potvrzuje, že kamery místo zrcátek budou na novém elektromobilu E standardní výbavou.

Honda bude první automobilkou, která do segmentu kompaktních vozů zavede technologii kamerového systému namísto konvenčních zrcátek. Co byste ovšem čekali jako drahou příplatkovou výbavu, to bude automobilka na elektromobilu E nabízet ve standardní výbavě. A kdo by raději spoléhal na stará dobrá zrcadla, ten bude mít prostě smůlu.

Hondu E už můžete v Evropě objednávat. U nás si ale musíme ještě počkat

Hondu E už můžete v Evropě objednávat. U nás si ale musíme ještě počkat

Pro srovnání, kamery místo zrcátek – neboli takzvaná „virtuální zrcátka“ – jež dění za autem zobrazují na displejích v interiéru, začalo v produkci poprvé nabízet Audi u elektromobilu e-tron. Tato vychytávka je však u německého výrobce za příplatek 36.942 Kč. Honda tak půjde proti proudu a trendy technologii nabídne už v základu.

Ceny Hondy E ještě nebyly zveřejněny, přesto ale již byly pro některé země Evropy spuštěny rezervace. Každopádně se ale očekává, že „cool-future-retro“ vypadající elektrický hatchback nebude zrovna tím nejlevnějším. Ostatně za design, technologickou výbavu a kvalitu zpracování bude chtít Honda řádně zaplatit.

Honda HR-V Sport už je v Česku. 182 turbobenzinových koní nedá lacino

Honda HR-V Sport už je v Česku. 182 turbobenzinových koní nedá lacino

Ke kamerám místo zrcátek ještě Honda dodává, že zlepšují aerodynamiku vozu, a absence velkých zrcátek na karoserii rovněž snižuje aerodynamický hluk. Displeje jsou poté situovány na obou koncích palubní desky, aby měl řidič periferním viděním přirozený výhled na situaci za vozem. Na objektivech kamery by se poté neměla udržovat voda díky voděodolné povrchové úpravě.

S obrazem na displejích může řidič dále pracovat a například si záběr kamery rozšířit. Při zařazení zpátečky se na displejích automaticky zobrazí pomocné čáry parkovacího asistentu a vůči konvekčním zrcátkům redukují kamery slepé úhly za autem až o 50 %. Kontrast displejů se automaticky upravuje v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Honda Civic Type R jako off-road? Tuto přestavbu chceme vidět v akci!

Honda Civic Type R jako off-road? Tuto přestavbu chceme vidět v akci!

K pohonnému ústrojí E zatím Honda potvrzuje jen elektromotor pohánějící zadní kola a možný dojezd na jedno nabití přes 200 km. Nabití do 80% kapacity by mělo rychlonabíječkou zabrat jen 30 minut.

Na interiér prototypu již automobilka lákala dříve. Minimalistický přístup je tak dosažen rozsáhlým použitím displejů po celé délce palubní desky. Mimochodem i středové zrcátko je digitální. Prostředí interiéru má vyvolávat pocit obývacího pokoje. Moderní techniku tak doplňuje imitace dřevěného obložení a pohodlně vypadající textilní potahy sedaček.

Vůz si odbude výstavní premiéru na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Speciál: Autosalon Frankfurt 2019

Zářijový autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem je společně s březnovým autosalonem v Ženevě nadále jednou z nejprestižnějších a největších automobilových výstav v Evropě. International Motor Show (IAA) proběhne ve dnech 12. - 22. září, výhradně novinářům bude v pořadí už 68. ročník autosalonu otevřen od 10. do 11. září.

 • Přehled očekávaných premiér
 • Vstupenky, adresa, trasa autem a další důležité info

BMW řady 1 • BMW řady 3 TouringBMW M8 • Ferrari SF90 • Ford ExplorerFord Kuga • Honda E • Kia XCeed • McLaren GT • Mercedes-Benz GLB • Opel Corsa • Porsche Taycan • VW ID.3

Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

dnes | Lukáš Prejzek | 4 příspěvky
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 81 příspěvků