Týrání převodovky: Co se stane, kdy ve 100 km/h zařadíte zpátečku?

Nesychronizovaný zpětný chod se potkal s roztočeným hřídelem ve sto kilometrech za hodinu. Jak to dopadlo je vidět na přiloženém videu i s vysvětlením.

Týrání pro automobilovou techniku nastává v momentě, když někoho napadne řidičský nesmysl. Věc, kterou běžně nevyzkoušíte se nadšenec do ničení automobilových součástek odhodlá pokořit. Třeba jako když se ve sto kilometrech za hodinu pokusí zařadit zpátečku.

Manuál budoucnosti sníží spotřebu o 8 % a nebude mít spojkový pedál

Manuál budoucnosti sníží spotřebu o 8 % a nebude mít spojkový pedál

Proti takto nevybíravým způsobům se například moderní automatické převodovky chrání pojistkami, které najdete i u některých manuálních skříní. Ovšem nikoli ve starém Opelu Astra. Záměr nizozemského youtubera, který si říká Master Milo byl skutečně zařadit zpětný chod v této rychlosti.

Ve "stovce" se to ovšem nepodařilo. Výsledkem byly jen pazvuky, které pro fanoušky techniky nejsou vůbec libozvučné. Rozdíl mezi táčkami hřídelů při potencionálním zpětném chodu byl už tak obrovský, že nebylo možné nesynchronizované ozubení jakkoli přesunout.

Jak funguje spojka? A čím si ji někteří zbytečně ničí? Napoví názorná animace

Jak funguje spojka? A čím si ji někteří zbytečně ničí? Napoví názorná animace

Došlo tak jen na lámání a osekávání rovných zubů. Proto již při dalších pokusech nešel celý proces tak hladce ani za klidu vozu, při kterém má k řazení zpátečky docházet. Podařilo se však ve 20, ba dokonce i v 35 kilometrech za hodinu. Stejně to však nebyl příjemný zážitek. 

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 5 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 71 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 38 příspěvků