TVR konečně ukázalo nový model! Ovšem pouze těm, kteří na něj složili zálohu…

TVR i nadále vyznává osvědčenou koncepci motoru umístěného vpředu a pohonu zadních kol.
TVR konečně ukázalo nový model! Ovšem pouze těm, kteří na něj složili zálohu…

Pokud se stejně jako já řadíte k milovníkům britské značky TVR, nejspíš jste zaznamenali, že tento legendární výrobce ultimativních sportovních vozů povstal z popela jako bájný Fénix. Za jeho záchranou stojí konsorcium obchodníků, kterým předsedá Les Edgar, bývalý programátor počítačových her. Edgar a spol. koupil zbytky TVR od ruského investora v roce 2013 a založili společnost TVR Automotive Ltd, starající se zprvu zejména o servis a dodávky dílů majitelům starších TVR.

Společnost již od počátku avizovala, že v roce 2017 přijde první ze čtyř plánovaných sportovních vozů (dva roadstery, dvě kupé) vlastní konstrukce a svému slovu dostála. Stejně jako tomu, že své finanční prostředky alokuje na nejkompetentnější místa. Na vývoji zcela nových TVR pracují Gordon Murray a Cosworth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

TVR skončilo v roce 2006, kdy mladý ruský bankéř Smolensky definitivně vzdal předem prohraný boj o záchranu problematické značky. Edgar se v interview vyjádřil v tom smyslu, že přestože Smolensky měl docela smůlu na dobu a okolnosti, jeho snaha přemístit výrobu z Velké Británie byla kapitální minela.

Když Edgar a jeho partneři koupili zbytky společnosti TVR v roce 2013, zanedlouho představili své obchodní plány. Modely TVR si za dobu své existence vysloužily mnoho nelichotivých přízvisek, což je jedna z věcí, která se pod novým vedením změní. Proto Murray, proto Cosworth.  

Značka TVR je zpátky. Tady je první fotka nového modelu

Značka TVR je zpátky. Tady je první fotka nového modelu

Společnost GMD (Gordon Murray Design) dostala na starost podvozek, tedy šasi a zavěšení, Cosworth upravil outsourcovaný motor V8. Šasi nového TVR tvoří nově zkonstruovaný prostorový rám s integrovanými kompozitovými výztuhami, který nese označení iStream Carbon. S touto technologií Murray jako první přišel u vlastních mikrovozů, dvou japonských sportovních automobilů a dokonce jednoho kamionu. Hmotnost nového TVR by se tedy měla pohybovat kolo 1,2 tuny.

TVR i nadále vyznává osvědčenou koncepci motoru umístěného vpředu a pohonu zadních kol. Obrovskou radost všem hardcore fanouškům udělalo oficiální prohlášení automobilky, že nezaprodá odkaz Petera Wheelera a nová TVR nebudou mít absolutně žádný elektronický bezpečnostní asistent! Jestli bude u kupátek nad řidičem vyboulená střecha na závodní helmu, tisková zpráva neuvádí.  

Gordon Murray stvořil tažného vola. OX vydrží vše, stavba trvá 12 hodin.

Gordon Murray stvořil tažného vola. OX vydrží vše, stavba trvá 12 hodin.

Co se týče detailů ohledně použité pohonné jednotky, společnost TVR Automotive Ltd zatím mlží. TVR nyní testuje pětilitrový V8 z Fordu Mustang, kterému prý Cosworth nadělil blíže nespecifikovaný výkon, který by se měl postarat o akceleraci pod 4 sekundy a maximální rychlost přes 320 km/h. Zda se motor nakonec pochlubí v létě avizovaným systémem odpojitelných válců a sedmistupňovou manuální převodovkou s dlouhým finálním převodem pro uvolněné přesuny po dálnici zatím nebylo potvrzeno.

TVR byla vždy neuvěřitelně hlučná a brutální auta. Jestli tomu bude i nadále je nejasné, protože současná legislativa je velmi přísná.  Edgar však prozradil, že budou postranní výfuky.

TVR už má auto téměř hotové, což ostatně dokazuje fakt, že dva uplynulé víkendy se do hlavního studia Gordona Murrayho nedaleko Guildfordu sjíždělo na 400 zákazníků, kteří již na svá TVR složili zálohu. Skupinky zhruba 30 lidí se od Murrayho dozvídali první technické specifikace, mohli si osahat aerodynamické propriety vozu a viděli také první crashtesty, které si TVR udělalo pro vlastní účely.

Velká Británie vyřeší problém s emisemi. Zvýší daně pro naftová auta

Velká Británie vyřeší problém s emisemi. Zvýší daně pro naftová auta

Nové TVR má oproti plánovanému termínu přibližně půl roku skluz, takže kdy přesně se ukáže oficiálně, o tom lze pouze spekulovat. Na druhou stranu, kdy naposledy jste se mohli tak těšit na nové auto? Tedy abych byl konkrétní – na nové TVR?

Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

17.  1.  2019 | Miro Mihálik | 2 příspěvky
TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Mazda 6 2.5 Skyactiv-G A/T: Mimo čas a obvyklé mantinely

Mazda 6 2.5 Skyaktiv-G A/T (minitest)

Vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří, zpívá v jednom ze svých šlágrů božský Kája. Máme ale tak trochu dojem, že si něco podobného může pobrukovat i Mazda se svou šestkou.

10.  1.  2019 | Miro Mihálik | 88 příspěvků