Turecký elektromobil Togg se předvedl v Las Vegas. Prý nejde o auto, ale o chytré zařízení

Má to čtyři kola, dveře, volant, světla... Ale automobil to údajně není – má jít o koncept mobility budoucnosti, který spojí to nejlepší z východu a západu.

Nová automobilka tvrdí, že není automobilka. Alespoň ne v klasickém pojetí, kdy vyrobí auto, někomu ho prodá, a má hotovo. Podobně jako jiné značky chce turecký Togg nabízet komplexní řešení pro osobní mobilitu, dobíjení a služby zákazníkům – být technologickou společností. Dále pak tvrdí, že její koncept není automobil, ale chytré zařízení – Transition Concept Smart Device.

Oznámení Toggu je dále plné marketingových klišé ohledně mobility, ekosystémů vybudovaných okolo jeho chytrých zařízení, rapidních změn, konektivity, autonomie, sdílení a vůbec všeho, co dnes frčí. Bez konkretizace. Tak se raději pojďme podívat na zajímavější fakta. První sériový vůz má být představen koncem letošního roku, následovat ho má SUV segmentu C začátkem roku 2023. Mimochodem má jít o první elektrické SUV, vyrobené v kontinentální Evropě jinou než zavedenou značkou. Dále přijde na trh sedan a hatchback segmentu C, poté B-SUV a C-MPV. Plánem je pak vyrábět milion vozů v pěti různých segmentech v roce 2030.

Automo... Tedy technologická společnost Togg se dále chlubí stoprocentně tureckým průmyslovým a intelektuálním zázemím, budoucí vlastní výrobou baterií (i pro využití mimo automobilový průmysl plus další značky) a také obratností, která tradičním výrobcům začala chybět. Hodlá vyrábět v nejekologičtější továrně v Evropě ve svém sídle v městě Gemlik. Logo automobilky, ukazující dvě šipky, tvořící diamant uprostřed, má pak představovat spojení východních a západních kultur.

Diskuze (5) Další článek: Hyundai se u nás loni dařilo. Rostl o 26 %, u českých soukromníku vede i30 z Nošovic

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz