Turecké elektromobily TOGG míří do výroby. K zákazníkům by měly jít za rok

Dva roky po představení prototypů vznikly první karoserie chystaných elektrovozů. V následujících letech chce značka přijít s třemi dalšími modely.

Automobilka TOGG byla založena v polovině roku 2018 a již v roce následujícím představila dva koncepty, které mají zamířit do výroby. Jde o elektrické SUV a sedan segmentu C, které by se měly dostat k prvním zákazníkům již v roce 2022. Nejprve přijde na řadu SUV, jehož první karoserie byla již vyrobena v továrně v okresu Gebze nedaleko Istanbulu.

Turecko chce vyrábět elektroauta. Nová značka TOGG ukázala první koncepty

Turecko chce vyrábět elektroauta. Nová značka TOGG ukázala první koncepty

Dle tureckého tisku automobilka využívá 75 procent domácích dodavatelů, zbytek pochází z různých zemí Evropy a Asie. Základní provedení nových vozů má nabídnout výkon 147 kW a zadní poháněnou nápravu, dražší verze dostanou druhý elektromotor o stejném výkonu pro přední kola, celkově tedy půjde o 294 kW. Vrcholné modely mají mít dojezd přes 500 kilometrů, nabití na 80 procent kapacity akumulátoru má proběhnout do třiceti minut. O cenách a dostupnosti na evropském trhu zatím není nic známo.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Fiat 500e HB La Prima: Chytne za srdce a ve městě je k neutahání

Fiat 500e La Prima (87 kW)

Fiat 500e je dalším elektromobilem do města, který vysokou cenu techniky balí do luxusního kabátku a přichází s řadou krásných detailů. Má ale na to rovnat se s Hondou e?

27.  7.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Ford Focus 3d 2.0 ZETEC: Vůz roku 1999 už jen kvete. Jak si vedl 20 let zpět?

Ford Focus 3d 2.0 ZETEC

Ford Focus první generace, evropské Auto roku 1999, vypadá i v dnešní době dobře. Rozhodně zajímavěji než jeho zatím poslední následovník z roku 2018. Připomeňte si test třídveřové verze, který v roce 2001 přinesli kolegové z Auto.cz

24.  7.  2021 | Tomáš Zajíček | 15 příspěvků
První jízda s Hyundaiem Ioniq 5: Tajemný krasavec může převálcovat konkurenci

Hyundai Ioniq 5

Hyundai podobně jako další značky přijíždí s vlastní rodinou elektrických aut. Jmenuje se Ioniq a jejím prvním zástupcem je kompaktní crossover s krásným retro designem. Už jsme ho vyzkoušeli.

22.  7.  2021 | David Bureš | 54 příspěvků