Stovky opuštěných aut chátrají na Kypru. Jsou připomínkou invaze turecké armády

Invaze turecké armády na Kypr rozdělila ostrov na dvě části. V místě, kde se části lámou, se svět zastavil.

20. července roku 1974 vtrhla turecká armáda na ostrovní stát Kypr. Byla to odpověď na kyperský státní převrat, který se uskutečnil téhož roku. Turecké jednotky obsadily tři procenta kyperského území, poté byl vyhlášený klid zbraní. Do srpna téhož roku pak Turkové obsadili téměř čtyřicet procent ostrova.

Z okupované severní části ostrova byla vyhnána téměř čtvrtina obyvatel. Invaze skončila rozdělením Kypru na dvě části. Na severu žijí turečtí muslimové, na jihu řečtí křesťané. Oblasti rozděluje takzvaná Zelená linie. Zelená se jí prý říká proto, že když chtěl britský důstojník namalovat Turkům na mapu čáru, kam až můžou dojít, měl po ruce pouze zelenou pastelku.

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Nejde o překlep. Britové na Kypru stále jsou. Mají zde dvě vojenské základny - Akrotiri a Dekelia. Byly zřízeny poté, co se Kypr transformoval z Britské kolonie na nezávislý stát. Britové tu zůstávají, protože jde o strategickou pozici ve Středozemním moři.

Zelenou linii hlídají vojáci a smí se přejít pouze na jasně určených místech. Okolí této linie není moc atraktivní. Je to totiž místo zborcených stavení a připomínkou smutných událostí. Majitelé zde nechali i celou řadu automobilů. Některé jsou obyčejné a pro některé by si sběratelé nechali koleno vrtat.

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Narazili byste tady na zajímavé kousky automobilek Nissan či Lotus. Velmi zajímavou atrakcí je opuštěné dealerství automobilky Toyota, kde chátrají zcela nové kousky, pro které si jejich majitelé už nikdy nepřijdou. V okolí Zelené linie se nesmí fotit, občas ale přece jenom nějaká fotografie unikne do světa. V galerii najdete výběr fotografií z facebookové stránky Old Cars in Cyprus, která fotografie starých aut na Kypru sbírá.

Zdroje: Wikipedia, Old Cars in Cyprus

Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 45 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků