Truchlohra elektromobilů: v roce 2011 se jich prodalo jen 50 000

krok  |  23. 03. 2012 12:13

"Chceme pobídky, podporu, dotace. Chceme PENÍZE!"

Odpovědět  |   | 
Fantomas  |  23. 03. 2012 14:33

A zadarmo!

Odpovědět  |   | 
publicenemy  |  24. 03. 2012 20:11

V tomhle jsou výrobci aut tak trochu nevinně. Státy a jejich ekologické projekty jim doslova nařizují, aby snižovali emise a zrychlili vývoj nízkoemisních automobilů. Na druhé straně ale tyto státy výrobce a spotřebitele nijak nemotivují k nákupu těchto aut, která jsou stále málo efektivní a velmi drahá. Takže pokud tyto státy chtějí města plná elektromobilů, musejí pro to také něco dělat, což se ale neděje. Ve výsledku to odnesou automobilky, které investují "těžké" peníze do vývoje něčeho, co se jim prakticky nezaplatí a to ještě ne z vlastní vůle, ale z vůle byrokracie.

Odpovědět  |   | 
baboon  |  23. 03. 2012 13:38

Ta největší "radost" majitele těchhle elektronesmyslů teprve čeká - zatím mají nová nebo zánovní auta, ale uběhne několik málo let, baterie přestanou "držet šťávu," na obměnu v ceně desítek tisíc už dotace nebudou, životnost ostatních součástí se také bude různit podle jízdních a klimatických podmínek ...
Je to všechno hloupost - elektromobily ve smyslu běžných rodinných motorových vozidel jsou nevyzrálé a dlouho ještě budou. Peníze na dotace se někde musejí "ukrojit" - a tady se naskýtá další otázka, zda ona hodnota dotací vznikla také v souladu s životním prostředím? Patrně nikoli, že ...
Takže elektromobily - vozítka pro invalidy a listonoše - ano, vnitrozávodní doprava - ano, rozvoz pizzy - ano, atd ...
Ale jinak? Zatím to jsou všechno pohádky a krmení poslušných oveček ...

Odpovědět  |   | 
Fantomas  |  23. 03. 2012 14:55

Mně se už jen při zaslechnutí slova "dotace" otevírá nůž v kapse. Který socialistický nadšenec ten příšerný nesmysl jménem dotace vymyslel? Copak je možné ze společných peněz všech obyvatel podporovat ty či ony soukromé projekty, nebo soukromé obchodní transakce? Nemyslitelné a navíc to vede k tomu, že se tak na trhu drží naprosto nehospodárné a neekonomické věci, které by normálně vůbec nevznikly, protože jsou ve své podstatě ekonomický nesmysl, ale díky dotacím si na nich někdo slušně přivydělá a vzniká tak naprosto absurdní situace, kdy je čerpání dotací velice výnosný způsob podnikání!!! Co to má jako být?
A tam, kde by peníze sklutečně byly potřeba (zdravotnictví, školství, prostě podpora obecných institucí a výdobytků moderní společnosti, které jsou prospěšné všem a nebo dokonce podporují budoucnost), tam nejsou a vše se omezuje a ruší. Úplně na hlavu. Takový je tedy můj názor na dotace.
No a pokud je opravdu celospolečenský zájem podporovat elektromobily, tak bych moc rád věděl jaký. Zatím to vypadá spíš jako divadlo. Zatím jsou elektromobily jen dobrý byznys pro výrobce a past pro zákazníky. Taková věc si podle mě žádnou podporu nezaslouží, protože to společnosti nepřinese vůbec žádné výhody.

Odpovědět  |   | 
Tade  |  26. 03. 2012 10:00

V této zemi NENÍ myšlení zakázané!!! Netřeba se ho bát.
I když mnozí tak působí..

Elektromobil řeší dvě věci
- soukromou: úsporu provozních nákladů
- veřejnou: vzduch a snížení závislosti na ropných palivech,
a za tu veřejnou úsporu musí veřejná moc vzít svůj díl.

To není nespravedlivé. Úspora emisí (plynů, prachových částic, hluku) je veřejný zájem.
A veřejná sprava (státní správa a samosporávy, obce a kraje) mohou přispět vymezením bezemisních zón, regulací vjezdu emisních vozidel (do chránených krajinných oblastí), i přímou dotací, jako to dělají mnohé země.

Chce to trochu inteligence navíc, to je pravda.
Tade

Odpovědět  |   | 
jarecek  |  23. 03. 2012 13:46

to je gol .. podnikatele levicovejsi nez ultralevicova eu

Odpovědět  |   | 
Lenka Cigánková  |  23. 03. 2012 15:14

ehm, dělali jsme vše proto, aby cena vozu byla pod 50 000 eur.... pro nás je to furt cena více než přes milion korun a kdo si dnes může dovolit auto za milion? Běžný občan nikoliv!!!

Až budou elektromobily schopny ujet na jeden zátah aspoň 400km, tak to pro mne jako řidiče bude mít význam, neboť máme příbuzné na druhé straně republiky.
Ale dokud to bude jezdit 100km tak, aby člověk ujel aspoň 150km.... tak je mi to auto k ničemu. Nehledě na to... kdo má proboha čas auto nabíjet 11hod?

Odpovědět  |   | 
kolemjdoucí  |  23. 03. 2012 19:05

Obecně jsem příznivcem elektroaut a vidím v elektropohonu řadu výhod, současné elektromobily však nemají šanci nahradit běžná rodinná auta a dokonce ani je nějak smysluplně doplnit. A ani není vidět nějakou skutečně nadějnou koncepci. Problémy vidím dva.

1. ukládání energie - baterie mají malou hustotu a ukládat energii jinak udělá celý systém zbytečně složitý (různé hybridy se spalovacími motory, palivovými články apod.). Přitom hybridy mohou být zajímavou alternativou, ale skutečně až alternativou ke skutečným a použitelným elektromobilům. Nesmí ale vyžadovat speciální palivo (třeba vodík), které by nutilo budovat ještě další distribuční síť.

2. cena - pokud by to mělo být pro rodinu malé městské vozítko na ježdění do práce, tak to prostě nemůže stát milion, ale ani půl milionu. Musí to být velmi levné, aby to vůbec někoho motivovalo si to pořídit. Dnes je levnější koupit malé auto a i s provozními náklady po celou dobu životnosti toho malého auta to nepřekoná cenu elektromobilů.

To, co ale řeknu teď, bude možná rudým hadrem pro spoustu lidí. Prosím, zkuste následující dočíst do konce a zamyslet se nad tím.

Rozvoji elektroaut by skutečně velmi pomohla masivní podpora ze strany veřejného sektoru. Jenže rozhodně ne formou dotací. Radši bych se podíval do historie - řada věcí byla na začátku podpořena státy a mělo to smysl. Týká se to třeba železnice. To byl pro státy strategický zájem a investovali do rozvoje železnic obrovské sumy ze státních peněz. Následoval další rozvoj celého odvětví, rozvoj infrastruktury a následně to podnítilo rozvoj už soukromého průmyslu, obchodu, dopravy... A tenhle způsob vidím jako jedinou smysluplnou podporu - tedy spojení velkých finančních prostředků k velké investici, která následně přinese skutečný užitek. Rozdáním dotací se nedosáhne ničeho.

Podpora elektromobilů by tedy měla mít nějakou strategickou podobu. Osobně bych to uvítal například v integraci do veřejných dopravních systémů hromadné dopravy. Tedy jednak masivní podporu elektrobusů a komplexní systém půjčování malých elektromobilů jako mají některá města třeba inteligentní systém půjčování městských kol. Tedy představte si to tak, že na okraji města bude velké záchytné parkoviště, kde buď přejdete na hromadnou dopravu (metro, tramvaj, elektrobus) nebo si za přijatelnou částku půjčíte malé elektroauto, kterým dojedete, kam potřebujete. Ideální by to bylo v kombinaci se systémy automatického řízení (které u žnejsou takovým sci-fi jako ještě před pár lety) - tedy někde v centru vystoupíte a auto se samo odjede dobít a bude připraveno k dalšímu zapůjčení, které klidně může probíhat také automatizovaně - místo taxíku si objednáte alektroauto, které samo přijede a vy ho použijete na další cestu. Tohle by byl způsob jak uvolnit města a vyčistit v centrech ovzduší. A mělo by to smysl k dalšímu rozvoji elektroaut.

Bohužel taková úvaha je v současném světě naprosto nereálná. Nikoli technicky nebo finančně, ale kvůli celkovému úpadku společenské úrovně. Současní politici nemají zájem na strategických řešeních, ale řešeních krátkodobých, které jim přinesou přímý profit jak u voličů, tak pochopitelně finanční (a nemusí to být nutně klasická korupce). Takže lze i bez věštění z čajových lístků snadno předvídat, jak by to dopadlo – někdo by tam protlačil spřátelenou firmu, opozice by to celé zkritizovala a okleštila do nepoužitelné podoby, byrokraté by to pohřbili pod nánosem nesmyslných nařízení a omezení, celé by se to natáhlo na sto dvacet let a výsledkem by nakonec byla půjčovna šlapacích lodiček v umělé nádrži 10x10 metrů, zatímco lidé by už dávno místo elektroaut používali teleportaci.

Odpovědět  |   | 
Jarda.abc  |  23. 03. 2012 20:35

Jediný problém jsou baterie, jak již bylo uvedeno ve článku.

Problém je v tom, že výměna baterií po 5i letech bude stát 50 000 až 100 000 Kč.

Odpovědět  |   | 
Jarda.abc  |  23. 03. 2012 20:37

Já již mám auto 10 let, takže do nových baterek bych dal přes 100 000 Kč.

Odpovědět  |   | 
Fantomas  |  24. 03. 2012 16:50

Po 5i letech? Co je to 5i? Něco jako pěti? A jak byste potom napsal po čtyřech letech? Po 4ch letech?

Odpovědět  |   | 
Mino  |  24. 03. 2012 12:08

Ja bych tu videl problem take v tom, ze tu elektrinu je nutno vyrobit a bohuzel to se ve vetsine pripadu deje neekologicky. Takze se jen presouva problem z jednoho mista na druhy (ze spalovaciho motoru na elektrarnu). Ma to "vyhodu" v tom, ze se znecisteni rozprostre na vetsi plochu a bude mensi tam, kde je dnes (mesta). Ale v podstate tu porad mame tentyz problem + vyroba baterii. Paradoxne i presto mi prijde byt dobra alternativa v hybridech. Ma to solidni dojezd, takze neni problem s kapacitou a delkou nabijeni baterii, ve mestech je to diky castecne nebo uplne elektrickemu pohonu vyrazne cistsi nez bezne auto. Kazdopadne jako vsechna reseni, ani toto neni dokonale, protoze sice castecne resi znecisteni ve mestech, ale zas pridava tu vyrobu baterii. Vyhodu obecne jakkoli elektricky pohanenych vozu (tedy i hybridu) vidim v tom, ze se k pohonu dokaze vyuzit energie, ktera by u bezneho spalovaciho motoru byla "vyhozena". Proto bych osobne byl ochoten posledni dobou uvazovat i o hybridnim aute.

Odpovědět  |   | 
mayer  |  24. 03. 2012 08:27

dobrý den,všichni,lidé by elektroauta kupovali, ale kde jsou dotace na zelenou energi,jak slibují distributoři energií,v jiných státech dostávají na tyto auta dotce více jak 30%,tak at se nediví,a to nepočítám a o dobíjecích místech,no ono problém že dojezd auta je jen něco kolem 120km by takový nebyl,stejně si každáý po dlouhé jízdě zastaví, a zastavit na 1/2 hodky na oživení baterií o 20% není málo,v dnešní době nových technologií LiFePo baterií máte auto nabyto za 4 hodiny,a to nepočítám že tyto baterie mají už více jak 5000 nabíjecích cyklů,takže vpodstatě v lepších případech přežijí karoserii vozidel,.

Odpovědět  |   | 
Zelí  |  24. 03. 2012 09:59

Čekání na lepší baterie trvá již 120 let !!! A ony pořád nepřicházejí.... co na to hnutí duha.

Odpovědět  |   | 
Zelí  |  24. 03. 2012 15:42

Co se týká elektromobilů a baterií bych přidal ještě staré sedlácké pořekadlo : "Z hovna bič neupleteš".

Odpovědět  |   | 
KALOUSEK  |  25. 03. 2012 19:50

Zapomeňte že bych někdy podporoval elektromobily v našem státě. To bych musel být padlý na hlavu abych se dobrovolně vzdal daní z pohonných hmot.

Odpovědět  |   | 
Zelí  |  26. 03. 2012 10:57

Státu je úplně jedno na co jezdíš. On potřebuje peníze. Jakmile by se elektromobily reálně rozšířily, okamžitě je zdaní.

Odpovědět  |   | 


Přihlásit k odběru
Posílat příspěvky na adresu:

TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

včera | Petr Schnagl | 7 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

17.  7.  2019 | Jan Mička | 68 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 56 příspěvků

Nejčtenější články

Zákaz jízdy kamionů o prázdninách: Ministerstvo vydalo jasné stanovisko

Zákaz jízdy kamionů o prázdninách: Minister…

Ministerstvo dopravy zveřejňuje přesné stanovisko upřesňující zákaz jízdy kamionů na českých silnicích během letních prázdnin.

6.  7.  2019 | | 203 N/A
Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přin…

V AZNP mu důvěrně říkali Skokan zelený kvůli „výrazu“ přídě i odstínu laku inspirovaného koncepty Bertoneho. Svérázně pojaté kupé mělo nahradit krásnou 130 RS, ostrého nasazení se však nikdy nedočkalo.

7.  7.  2019 | | 45 N/A
Škoda Superb v ohrožení. Přesun do Turecka znamená výrobu u jiné značky

Škoda Superb v ohrožení. Přesun do Turecka …

Škodovácký závod v Kvasinách je tradičním místem výroby vlajkové lodi Superb. Teď se ale znova objevují zprávy, že by se produkce nové generace mohla přesunout do zahraničí.

20.  6.  2019 | | 134 N/A
Do nabídky Fabie se vrací nejlepší motor TSI. Přestože to šéf Škody dříve vyvracel

Do nabídky Fabie se vrací nejlepší motor TS…

Jsou tomu tři týdny, co jsme naposledy psali o úbytku pohonných jednotek u Škody Fabia. Mělo to být definitivní, nakonec ale Škoda obrací a paletu agregátů rozšiřuje.

28.  6.  2019 | | 171 N/A
Mladí lidé v Česku už nechtějí řídit. Zájem o řidičák skupiny B razantně opadá

Mladí lidé v Česku už nechtějí řídit. Zájem…

Doby, kdy bylo získání řidičáku jedním z prvořadých cílů dospělých jedinců, podle všeho pomalu končí. Mladí lidé ztrácejí o řidičák zájem a dopravu řeší jinak.

2.  7.  2019 | | 97 N/A