Trik, jak si pojistit vlastní auto za cenu povinného ručení

Reklama 14. září 2018
Havarijní pojištění patří k luxusnějším položkám v oblasti pojišťování. Jeho cena obvykle nebývá nejnižší, ale na oplátku dostanete kvalitní pojištění vašeho vozidla. Na trhu však existuje levnější způsob, jak se pojistit proti škodám na vlastním automobilu.

Odborníci z portálu Porovnej24.cz, který srovnává ceny povinného a havarijního pojištění, si všimli jedné věci. Někteří klienti (hlavně majitelé starších vozů) našli levnější alternativu, jak si pojistit škody na vlastním voze. Sjednají si povinné ručení s řadou připojištění.

Povinné ručení jako takové sice primárně slouží ke krytí škod, které řidič způsobí ostatním účastníkům silničního provozu. Ovšem když do něj klient zahrne různá připojištění, může získat pojistnou ochranu nejen pro škody na cizím majetku, ale i pro poškození na svém vlastním vozidle.

Pojďme si spočítat, jak takové pojištění vychází cenově. Na cenovém srovnávači Porovnej24.cz jsme si srovnali ceny pro Škodu Octavii ve stáří 10 let, jejíž majitel je muž ve věku 39 let, který bydlí ve Vyškově. Nechce mít u havarijního pojištění spoluúčast.

Pokud by chtěl pro svůj vůz sjednat havarijní pojištění, nejlevnější pojistka jej vyjde na 6 637 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud by sáhl po základní nabídce povinného ručení, zaplatil by 1 912 Kč. Dohromady by tak za své povinné ručení a havarijní pojištění platil ročně 8 549 Kč.

Ovšem na výběr má i jinou možnost, a tou je sjednat si připojištění k povinnému ručení, tudíž bude chráněn nejen proti škodám, které způsobí ostatním účastníkům silničního provozu, ale i proti škodám na vlastním voze. V případě, že sjedná povinné ručení s připojištěním krádeže, živelné pohromy a střetu se zvěří, zaplatí 4 163 Kč. Má tak šanci ušetřit 4 386 Kč.

Tip! Vyzkoušejte, kolik peněz díky připojištění k povinnému ručení můžete ušetřit vy! K porovnávání cenových nabídek je vhodná například stránka Netfinance.cz, která dává užitečný přehled o cenách o povinného ručení na trhu, nebo již zmíněný srovnávač Porovnej24.cz.

Jaká připojištění je možné sjednat k povinnému ručení?

 • Odcizení
 • Vandalismus
 • Živelná pohroma
 • Střet se zvěří
 • Pojištění zavazadel
 • Zapůjčení náhradního vozu
 • Úrazové pojištění
 • Pojištění skel

Pro koho je toto řešení vhodné?

Nevýhodou tohoto postupu je, že vůz není krytý přímo pro případ havárie. Tudíž se příliš nevyplatí pro novější typy automobilů.

Ovšem může představovat cenově zajímavou variantu pro majitele starších automobilů, nebo pro řidiče, který se svým vozem nejezdí často a jsou si vědomi toho, že jejich zaparkovanému autu hrozí spíše riziko odcizení či živelné pohromy.

Jak zlevnit havarijní pojištění

Ti, kteří na havarijní pojištění nedají dopustit, možná ocení následující tipy, jak hnout s cenou havarijního pojištění směrem dolů.

 • Zakládání nových smluv. Cena havarijního pojištění nekopíruje snižující se hodnotu vozidla v čase. Tudíž zatímco váš vůz stárne, cena havarijního pojištění je stále stejná. Jejímu snížení můžete dopomoct tím, že budete častěji (třeba každé dva roky) vypovídat smlouvy a zakládat nové.
 • Srovnání cen. Pojistný trh je velmi dynamickým odvětvím, na kterém často přibývají nové cenové nabídky. Proto se vyplatí udržovat si přehled o cenovém vývoji a využívat služeb různých srovnávačů pro získání výhodnějších cen.
 • Využijte propojištěnosti a online slev. Nižší cenu můžete získat, pokud si pojištění sjednáte u stejné pojišťovny, u které máte povinné ručení či jinou pojistku. Slevy se můžete dočkat i při sjednání pojištění přes internet.

Přečtěte si také: Chyby, které vás můžou připravit o pojistné plnění, Návod, jak dát sbohem vaší dosavadní pojišťovně

 

Další článek: Nové DS 3 Crossback se pouští do boje. Přijíždí také jako čistý elektromobil