Tři čtvrtiny českých řidičů překračují rychlost. Není to však strop

Tři čtvrtiny českých řidičů překračují rychlost. Není to však strop

Zajímalo vás někdy, kolik českých řidičů překračuje povolenou rychlost? Kupříkladu na dálnicích to občas vypadá, že každý druhý, jenže to není pravda. Trochu jasněji v tom dělá průzkum MobilityMonitor společnosti LeasePlan, kterého se účastní 4000 řidičů ze 17 zemí. V Česku na tom kupodivu nejsme úplně nejhůře.

20 aut, jejichž řidiči nejčastěji (ne)překračují rychlost

20 aut, jejichž řidiči nejčastěji (ne)překračují rychlost

Podle průzkumu vědomě překračuje povolenou rychlost 74 procent řidičů, tedy zhruba tři ze čtyř. Statistika jde ale hlouběji – zhruba třetina řidičů jezdí nad hranicí povoleného limitu pouze tehdy, když je na silnicích malý provoz, necelých třicet procent pouze na dálnicích, a čtvrtina pouze v době, kdy mají opravdu naspěch. Přibližně dvacet procent řidičů pak nikdy nepřekračuje rychlost, když ve voze nejsou sami, a desetina, když veze děti.

Neomezená rychlost stále nezabíjí. Austrálie proto přidá další úseky

Neomezená rychlost stále nezabíjí. Austrálie proto přidá další úseky

Výsledky mohou na první pohled působit hrozivě, kupříkladu ve Švédsku však překračuje povolenou rychlost devět z deseti řidičů, podobně jako v Norsku (87 procent) a Dánsku (89 procent). Pod šedesáti procenty se drží řidiči v USA (52 procent), Řecku (55 procent). Čeští řidiči jsou jeden procentní bod nad celosvětovým průměrem.

Městská policie by mohla přijít o možnost měřit rychlost v obcích

Městská policie by mohla přijít o možnost měřit rychlost v obcích

Podle statistik Policie České republiky se vlivem nepřiměřené rychlosti stalo v prvních osmi měsících letošního roku 8.895 nehod, což je například méně, než počet nehod vzniklý kvůli nedání přednosti v jízdě (9.122 nehod). Za vůbec nejvíce nehod (34.499) mohl nesprávný způsob jízdy. Jiné je to ale ve vztahu k usmrceným osobám – kvůli nepřiměřené rychlosti letos na českých silnicích zemřelo 125 osob, kvůli nesprávnému způsobu jízdy o pět více.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků