Toyota Yaris se už konečně vyrábí i v Kolíně. Jako první sjel z linky rudý hybrid

Po důkladném vylepšení a rozšíření kapacit začínají z linky v Kolíně sjíždět první kusy malého japonského hatchbacku. Toyota věří, že díky němu navýší své prodeje v Evropě.

Od ledna letošního roku je Toyota stoprocentním vlastníkem kolínského výrobního závodu, v němž v minulosti vznikalo trio Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. Malé modely do města v Kolíně ještě stále vznikají, nové kusy do výroby už ale objednat nelze. Výroba již dříve objednaných kusů by měla trvat přibližně do konce letošního roku a poté nadobro skončí.

Do rozšíření závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (dříve TPCA) šlo přes 180 milionů eur (4,5 miliardy korun), došlo k výstavbě nových výrobních prostor, nastavení logistických tras, instalaci nových technologií a najmutí téměř 1600 nových zaměstnanců.

Rozšíření znamená vyšší výrobní kapacitu, v budoucnosti zde má vznikat také nedávno představené Aygo X. Dnes dopoledne sjel z výrobní linky první exemplář Toyoty Yaris v provedení 1.5 Hybrid, model jako takový ale částečně zůstává i ve Francii. Tamní kapacity doplnil relativně nedávno představený Yaris Cross.

Toyota Yaris stojí na platformě TNGA. Nabízena je s litrovým tříválcem o výkonu 53 kW, tříválcovou patnáctistovkou s 92 kW nebo s hybridní jedna-pětku o celkovém výkonu 85 kW. Kvalita Toyoty Yaris z Kolína odpovídá úrovni dosahované ve Francii, jako zákazník si nicméně nemůžete vybrat, odkud k vám Toyota Yaris doputuje. Všechno záleží na aktuálních dispozicích.

Na českém trhu je Toyota čtvrtou nejprodávanější značkou s pětiprocentním podílem na trhu. Od ledna do října uzavřela téměř 16 tisíc zákaznických smluv, což představuje meziroční nárůst o 77 procent. Do roku 2025 chce značka v Evropě prodávat 1,5 milionu vozů ročně.

Poprvé v historii kolínského automobilového závodu vznikají na jedné lince dva rozdílné modely. Každých 67 sekund opouští továrnu jeden nový vůz, výroba samotného yarisu pak zabere asi 10 hodin. Náběhu výroby Toyoty Yaris v Kolíně předcházely tři roky příprav, oficiální zahájení výroby se ale i kvůli komplikacím způsobeným světovým nedostatkem čipů zpozdilo asi o dva měsíce.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Diskuze (8) Další článek: Nová Mazda CX-50 na první upoutávce. Ven z lesa vyjede už příští týden

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,