Toyota Yaris Cross oficiálně: SUV na základě Yarisu dostalo i pohon všech kol

Rovněž Toyota se pouští do populárního segmentu malých SUV/crossoverů. Na základě hatchbacku Yaris tak přijíždí jeho robustnější a výše posazený sourozenec Yaris Cross.

Novinka spojující vlastnosti hatchbacku Yaris a SUV RAV4. Takto Toyota popisuje svůj nový crossover Yaris Cross, který ovšem není pouhou zvýšenou a ochrannými plasty vybavenou verzí malého modelu. Designem se totiž od klasického Yarisu celkem výrazněji odlišuje, ačkoliv platforma vozu TNGA-B zůstává stejná.

Yaris Cross tak používá stejný rozvor 2560 mm, je však celkem o 240 mm delší (přední převis +60 mm, zadní převis +180 mm), a to ve prospěch většího prostoru v interiéru. Světlá výška je o 30 mm větší a vozidlo je celkově vyšší i širší – o 90, respektive 20 mm.

Toyota Yaris Cross vs. Yaris – porovnání rozměrů
  Yaris Cross Yaris
Délka (mm) 4180 3940
Šířka (mm) 1765 1745
Výška (mm) 1560 1470
Rozvor (mm) 2560 2560

Zvýšenou praktičnost uvádí Toyota také v zavazadlovém prostoru, jehož víko může být vybaveno elektrickým otevíráním. Výškově nastavitelné dno zavazadelníku pak umožňuje zvolit, zda chcete bezpečný prostor pod podlahou kufru, nebo raději větší kufr pro objemnější náklad. Samotné dno je také rozděleno na dvě části. Přesnou hodnotu objemu kufru však zatím výrobce neupřesňuje.

Pohonné ústrojí sdílí Yaris Cross také od svého sourozence hatchbacku. Pod kapotou tak sídlí čtvrtá generace hybridního pohonu Toyoty, která kombinuje benzínový tříválec 1,5 litru s Atkinsonovým cyklem s elektromotorem a lithium-iontovou baterií. Systémový výkon ústrojí je 85 kW (116 koní).  

Šílená Toyota GR Yaris zná svou cenu. Je překvapivě dostupná a skvěle vybavená!

Šílená Toyota GR Yaris zná svou cenu. Je překvapivě dostupná a skvěle vybavená!

Pohon všech kol není v Evropě v segmentu malých SUV/crossoverů (B-SUV) docela častý, Yaris Cross ho však nabídne. Se systémem AWD-i se bude chovat po většinu času jako předokolka, při rozjezdu a zrychlování však bude umět přesměrovat hnací moment na zadní nápravu, zaznamená-li ztrátu přilnavosti.

Dynamické schopnosti nového crossoveru zatím neznáme, stejně tak jako české cenovky. Toyota očekává, že ve svém závodu poblíž francouzského Valenciennes bude každým rokem vyrábět přes 150 tisíc Yarisů Cross, což představuje více než 8% podíl v evropském segmentu B-SUV.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 157 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků