Toyota útočí na Evropu

Toyota útočí na Evropu

Dle zveřejněných informací letos Toyota v Evropě zvýšila prodeje svých vozů o 3,6% na celkových 256 tisíc aut. V příštím roce by však ráda prodala přes milion nových vozů.

Toyota ovládá, společně s dalšími asijskými výrobci automobilů, již přes 30% amerického trhu. Zde ale již není prostor pro další zvyšování odbytu a asijské automobilky se tak nyní chtějí více zaměřit na Evropu. Zde by rády oslovily zákazníky kvalitní produkcí, konkurenceschopnou cenou a ekologickými vlastnostmi vozů. Sám bývalý šef DaimlerChrysleru řekl: "To, čím jsme museli projít ve Spojených státech, čeká nyní Evropu. Je tu ještě potenciál, který Japonci dosud nevyužili."

Levná pracovní síla

Jednou z hlavních předností, kterou Toyota disponuje vůči většině evropských výrobců, je, že její výrobní závody se nacházejí v zemích s výrazně levnější pracovní silou. Příkladem budiž nedávno otevřené továrny v Česku a Polsku. Toyota dále chystá výstavbu závodu v Rusku. Hlavní evropští výrobci, jako je např. Volkswagen, ale stále vyrábí převážnou část své produkce v zemích s vysokou cenou pracovní síly, jakou je třeba Německo.

Toyota již nyní vyrábí skoro 60% své produkce pro Evropu v zemích s levnou pracovní silou. Sám nový šéf Toyoty Kacuaki Watanabe uvedl, že cílem Toyoty je, aby výroba vozů byla pokud možno v místě, kde se také bude prodávat.

Předností Toyoty vůči svým konkurentům je také unifikovanost výrobních technologií a postupů. Fakt, že Toyota vyrábí své vozy ve více než 27 státech světa, tak nemá vliv na výslednou kvalitu. Unifikovanost nenutí automobilku investovat do různých výrobních technologií a umožňuje jí také snížení nákladů. Tím se Toyota liší od jiných velkých koncernů, které vznikly spojením různých automobilek s rozdílným vedením, technologiemi a portfoliem výroby.

Šéf Toyoty se také netají tím, že do deseti let chce být globální jedničkou na světovém automobilovém trhu. General Motors chce překonat v počtu prodaných vozů i za cenu nižších zisků. Letos chce japonská společnost prodat přes osm miliónů aut, tedy o více než 130tisíc nad původní odhady z konce minulého roku.

Proč tedy klesá čistý zisk?

Přes všechna tato opatření a zvýšený prodej automobilů Toyotě poklesl čistý zisk o 6,9% na 2,39 miliardy dolarů. Nejvyšší vedení automobilky uvedlo, že je to způsobeno velkými investicemi pro podporu globálního růstu. Analytické společnosti s tímto souhlasí a potvrzují, že Toyota investuje do budoucnosti, aby se stála ohlášenou světovou jedničkou.

Na světových trzích si nevede dobře pouze Toyota, ale i další asijské automobilky. Odbyt roste Hondě, Nissanu a dokonce i Mitsubishi, které se pomalu dostává ze záporných čísel. Jedinou černou skvrnou je nyní automobilka Mazda, která je z třetiny vlastněná Fordem. Za druhé čtvrtletí tohoto roku klesl její čistý zisk o 96% na 3,75 miliónu dolarů, ale Mazda uvádí, že tento pokles je zapříčiněn jednorázovým odpisem ve výši přesahující 20 miliard dolarů.

bazar

Toyota Land Cruiser 3
Rok výroby: 2004
Stav: 161 758 km
Cena: 330 000 Kč
Toyota Auris 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 133 185 km
Cena: 226 000 Kč
Toyota Avensis 2,2
Rok výroby: 2012
Stav: 220 666 km
Cena: 220 000 Kč
Toyota RAV 4 2,2
Rok výroby: 2007
Stav: 157 000 km
Cena: 152 000 Kč
Toyota Yaris 1
Rok výroby: 2007
Stav: 114 759 km
Cena: 94 000 Kč
Toyota Corolla Verso 2,2
Rok výroby: 2008
Stav: 203 535 km
Cena: 120 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků