Toyota ukázala vizi Aygo X Prologue. Oživí drobný crossover třídu minivozů?

Jak už to vypadá, i nové Aygo se dočká zvýšené dobrodružnější varianty. Nová studie se tváří odvážně.

Žádný elektromobil. Ukazuje se, že chystaný koncept X Prologue od Toyoty nakonec není předzvěstí společného projektu elektrického SUV od Toyoty a Subaru. Celým jménem Aygo X Prologue totiž japonská automobilka představuje studii nové generace ayga ve stylu crossoveru. Třídu minivozů, ze které většina značek v Evropě odchází, chce značka okořenit něčím novým.

Toyota připravila GR Supru v limitované edici Jarama. Vznikne jen 90 kusů

Toyota připravila GR Supru v limitované edici Jarama. Vznikne jen 90 kusů

Jak už víme, Toyota mezi nejdostupnějšími modely stále vidí budoucnost a na novém aygu již pracuje. Evropské návrhářské centrum automobilky tak přichází s odvážnějším pojetím, které očividně míří na poptávku po crossoverech. Studie má také dokázat, že i nejdostupnější auto v nabídce může designem vyčnívat z davu.

Nové aygo se tedy nejspíš dočká stejné cesty jako yaris, který po uvedení hatchbacku doplnil i crossover Yaris Cross. Maskované prototypy standardního ayga již byly zahlédnuty při testování, čímž by jeho zvýšená varianta určitě zapadla na místo druhého nejdostupnějšího auta Toyoty. Stejně jako u yarisu pak aygo využije podvozkovou platformu GA-B.

TEST Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid: Zenový silák za všechny prachy

TEST Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid: Zenový silák za všechny prachy

Odvážný přírůstek do segmentu minivozů zaujme LED světlomety, které ve tvaru křídel obepínají horní část kapoty motoru, přičemž stejného stylu využívají i zadní svítilny. Dvoubarevně lakovaná karoserie pak podtrhuje výrazné prolisy a široké zadní blatníky připomínající záď ostrého GR Yarisu.

U crossoveru hleděli návrháři i na praktičnost. V ochranném krytu zadního nárazníku je umístěn držák k upevnění nosiče jízdních kol, vozu nechybí integrovaný střešní nosič a ve zpětných zrcátkách jsou instalovány takzvané „akční kamery“, zaznamenávající vše, co se děje před vozem. Pohled do interiéru studie Toyota bohužel nenabízí.

Už nejde o sci-fi. Toyota opravdu začala stavět utopické město budoucnosti

Už nejde o sci-fi. Toyota opravdu začala stavět utopické město budoucnosti

Na rozdíl od větších modelů se nejmenší Toyota údajně obejde bez hybridního ústrojí – tím si zachová svou nízkou cenovku. Technickou stránku Aygo X Prologue však automobilka zatím neupřesňuje, stejně jako období, kdy bychom mohli novinku očekávat v produkci.

Standardní aygo se má znovu vyrábět v České republice v Kolíně. Tamní továrna, v níž vznikaly jeho sesterské modely Citroën C1 a Peugeot 108, je už plně pod vedením japonské značky.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Dlouhodobý test Toyota Yaris 1.5 Hybrid: Zajetá! Super spotřeba je standard (1. díl)

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

S titulem evropské Auto roku 2021 (COTY) přichází velká zodpovědnost. A k tomu všemu nové Toyotě Yaris přibyl další úkol: sloužit po dobu šesti měsíců v naší redakci. Nyní přišel čas na první report.

včera | Jan Mička | 38 příspěvků
TEST Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD AWD Sport Line: Šetříme, teď už implicitně

Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD AWD

V této chvíli už Cé-Er-Véčko ve vlastní konfiguraci koupíte jenom jako hybrid. Absence možnosti výběru starosvětského pohonného ústrojí sice zamrzí, ale budoucím majitelům to díky dobrému fungování zřejmě vadit nebude.

18.  6.  2021 | Richard Herbich | 9 příspěvků
TEST Renault Arkana TCe 140 EDC: Velká show na skromných základech

Renault Arkana TCe 140 EDC

Stále se nemůžete rozhodnout mezi Meganem Grandtour a GrandCoupé? Řešení má automobilka ve formě SUV s tvary kupé. Prostorem nešetří, ale co vaše peněženka?

15.  6.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků