Toyota RAV4 Sports, rodinné SUV s výkonným nafťákem

Toyota představila v Ženevě i studii postavenou na úspěšném SUV, modelu RAV4. Ta má ukázat, že i japonská automobilka dokáže přinést na trh SUV model s dynamickým a sportovním střihem.
Toyota RAV4 Sports, rodinné SUV s výkonným nafťákem

Klasický model Toyoty, SUV RAV4, není třeba nijak zvlášť představovat, v současné podobě byl představen již na frankurtském autosalonu. Přesto jej Japonci přivezli i do Ženevy, aby ukázali, že i ze standardního modelu lze udělat auto, které svým vzhledem dokáže vzbudit pocit sportovna a dynamiky. Právě studie RAV4 Sports je toho zdárným příkladem.

Základ RAV4 zůstal stejný, ovšem k tomu Toyota přidala nový stylingový paket, velká 21" kola s pneu o rozměru 255/35. Protože se jedná o sportovní model, přišel na řadu i výkon. Pod kapotou studie je klasický naftový čtyřválec D-4D o výkonu 130 kW (177 k). Ten ovšem dostal doping a výkon se zvýšil na 150 kW (204 k) a točivý moment dosahuje hodnoty 450 Nm. Zároveň s tímto nárůstem výkonu posílila Toyota i brzdy.

Toyota nedosáhla navýšením výkonu pomocí většího, nebo dvojitého turbodmychadla, tím naznačila, kam až může se svým naftovým motorem jít. Zda se tedy v budoucnu objeví naftový motor s výkonem okolo dvou set koní i v sériových modelech nelze prozatím říct, ovšem zákazníky by si takový motor určitě našel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Tip: Živé fotografie z představení nové Toyoty RAV4 Sport najdete v našem fotospeciálu z ženevského autosalonu.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků