Toyota Prius: Jsme zelení?

Prius je vůbec prvním sériově vyráběným automobilem s hybridním pohonem a je dobrým příkladem skloubení rodinného automobilu s ekologií
Toyota Prius: Jsme zelení?

Toyota Prius je 4 315 mm dlouhý tříprostorový sedan. Díky tomu, že karoserie je zpracována podle koncepte Cab-Forward, nabízí interiér velmi solidní prostor a navíc i při zachování velikosti zavazadlového prostoru o objemu necelých 400 litrů. Vzhledem k celkové délce je to hodnota více než zajímavá.

Prius je vůbec zvláštním automobilem. Kromě již popsané karoserii překvapí volič automatické převodovky umístěný pod volantem a velmi bohatá výbava. Nechybí v ní samočinná klimatizace, elektrické ovládání bočních oken nebo vnějších zpětných zrcátek.

To co dělá Toyotu Prius opravdu výjimečným automobilem, však najdeme pod kapotou. K pohonu se totiž využívá kombinace zážehové čtyřválce a elektromotoru. Zážehový čtyřválec má výkon 53 kW při 4 200 ot./min. a točivý moment vrcholí hodnotou 115 Nm při stejných otáčkách. Elektromotor nabízí největší výkon 33 kW a to v rozmezí od 1 040 do 5 600 ot./min.

Celý systém funguje tak, že zážehový motor pohání přední kola a pokud není využíván jeho plný výkon k jízdě je dobíjen akumulátor, který zásobuje elektromotor. Ten je dobíjen i samotným elektromotorem a to vždy při jízdě z kopce či brždění.

Prius zrychluje z 0 na 100 km/h za 13,4 vteřiny a dokáže uhánět až 160 km/h. Za tyto nikterak oslnivé, i když odpovídající jízdní výkony si řekne v průměru o 5,1 litru benzínu.

Protože se v blízké době asi nepodaří vyrobit automobil čistě s elektrickým pohonem, který by splňoval nároky zákazníků, bude hybridní řešení jaké používá Prius, velmi dobrou alternativou pro všechny „zeleně“ smýšlející řidiče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků