Toyota bude v budoucnu pouze hybridní

Japonská automobilka Toyota opět překvapila motoristický svět. Poté, co jako jediná automobilka na světě dokázala úspěšně prorazit s hybridním Priusem, který tak otevřel cestu ostatním, přišla s velmi zajímavými novinkami ohledně své blízké budoucnosti.

Informace přímo z centra automobilky v Japonsku potvrdily příchod druhého, čistě hybridního modelu. Ten by se měl na trhu objevit v roce 2009 a měl by doplnit stávající Prius. I novinka bude používat spojení spalovacího motoru a elektromotoru, ovšem z neoficiálních zdrojů vyplývá, že se Toyota nebrání spojení vozu, který by spaloval některé z rozšířených plynných paliv - CNG nebo LPG. Takový model by byl určen pro vybrané trhy a proti konvenčnímu modelu benzín-elektro by nabídl ještě nižší provozní náklady a opravdu nízké emise. Pro nový se v počátku počítá s výrobou okolo 100 000 vozů ročně.

Po roce 2010 tak má Toyota prodávat přes jeden milion hybridů ročně, což představuje v současnosti zhruba desetinu celkové produkce. V delším horizontu pak automobilka počítá, že všechny vozy budou vybaveny nějakým typem hybridního pohonu. Toto by mělo platit po roce 2020, kdy by měla na trh přijít zcela nová generace hybridních systémů s novými typy akumulátorů, které by byly schopny zajistit delší provoz na elektřinu.

Toyota tedy hybridům skutečně věří a minimální v nich vidí blízkou budoucnost. Zda je to ovšem správná cesta, ukáže až čas.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků