Toyota bude v budoucnu pouze hybridní

Japonská automobilka Toyota opět překvapila motoristický svět. Poté, co jako jediná automobilka na světě dokázala úspěšně prorazit s hybridním Priusem, který tak otevřel cestu ostatním, přišla s velmi zajímavými novinkami ohledně své blízké budoucnosti.

Informace přímo z centra automobilky v Japonsku potvrdily příchod druhého, čistě hybridního modelu. Ten by se měl na trhu objevit v roce 2009 a měl by doplnit stávající Prius. I novinka bude používat spojení spalovacího motoru a elektromotoru, ovšem z neoficiálních zdrojů vyplývá, že se Toyota nebrání spojení vozu, který by spaloval některé z rozšířených plynných paliv - CNG nebo LPG. Takový model by byl určen pro vybrané trhy a proti konvenčnímu modelu benzín-elektro by nabídl ještě nižší provozní náklady a opravdu nízké emise. Pro nový se v počátku počítá s výrobou okolo 100 000 vozů ročně.

Po roce 2010 tak má Toyota prodávat přes jeden milion hybridů ročně, což představuje v současnosti zhruba desetinu celkové produkce. V delším horizontu pak automobilka počítá, že všechny vozy budou vybaveny nějakým typem hybridního pohonu. Toto by mělo platit po roce 2020, kdy by měla na trh přijít zcela nová generace hybridních systémů s novými typy akumulátorů, které by byly schopny zajistit delší provoz na elektřinu.

Toyota tedy hybridům skutečně věří a minimální v nich vidí blízkou budoucnost. Zda je to ovšem správná cesta, ukáže až čas.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků