Toužíte po moderním voze s tvary starých Astonů? Připravte si cenu rodinného domu v Praze

Speedback GT byl stavebním kamenem nově vzniklé značky v Silverstonu roku 2014. Její tradice pokračuje vozem ze speciální edice za více než 15 milionů korun.

V dnešní době automatizace a velkosériové výroby se zdá, že zakázkové stavby, pomineme-li dnes značně zaneprázdněné oddělení Rolls-Royce, pomalu vymírají. Nyní se na scéně objevuje prakticky neznámý automobil David Brown Speedback a přináší kouzlo výroby na přání zpět.

David Brown se před druhou světovou válkou zabýval výrobou traktorů a po válce (1947) koupil automobilku Aston Martin, čímž jí pomohl přežít těžké časy. Nyní alespoň víte, odkud pochází označení ikonické modelové řady BD. Jsou to iniciály zachránce značky.

Jenže tohle je úplně jiný David Brown, který s výše zmíněným hrdinou má společné akorát jméno a nadšení pro design starých Astonů. Ten v roce 2014 v rámci založení své značky představil svůj první Speedback GT s hliníkovou karoserií postavenou na základu Jaguar XKR. Cena vozu byla kolem roku 2016 stanovena na 500.000 liber s roční produkcí maximálně 50 kusů.  

Nyní se výrobce pochlubil posledním kusem z limitované edice Silverstone (zde také automobilka sídlí), jehož desetikusová produkce byla oznámena v roce 2018. Hlavním lákadlem vozu určeného pro asijského klienta je ručně aplikovaný lak, v tomto případě černá metalíza, kdy proces zabral osm týdnů včetně instalace leštěných detailů z ručně kartáčovaného hliníku.  Na voze dále najdeme chromované detaily od birminghamských šperkařů a nádherná 20palcová kola nazvaná Afterburner.

V interiéru nás obklopí anatomické sedačky, které v zimě potěší vyhříváním a v létě odvětráváním. Pokrývá je světlé čalounění ‘Oyster’ vybrané i pro výplně dveří. Palubní desku zdobí dřevěný dekor s otevřenými póry, leštěné detaily a hliníkové výdechy klimatizace připomínající letecký motor.  

Klient si do zavazadlového prostoru nechal navrhnout piknikový set. Základem je polstrovaná lavice, kterou vysunete z podlahy zavazadlového prostoru. K ní náleží na míru vyrobená deka, kožené pouzdro na láhev s alkoholem a kožené pohárky.

Speedback Silverstone Edition je inspirována prvky z letectví a vychází z dříve představeného modelu Speedback GT. Na podvozku z Jaguaru XKR je osazen vidlicový osmiválec 5.0 litru s dvojitým kompresorovým plněním s výkonem 448 kW. Díky němu atakuje vůz hranici 100 km/h za 4,2 sekundy a  dosáhne nejvyšší rychlosti 248 km/h.

Cena Speedbacku Silverstone Edition startuje na 15.190.000 Kč (620 000 liber) bez dodatečných daní a poplatků. Zájemci jsou následně vyzváni ke konzultaci ohledně výbavy na přání.

Váš názor Další článek: Tříválec a plecháče za skoro tři čtvrtě milionu: Takto vypadá nejlevnější DS 4 v Česku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,