Touareg V8 TDI je čistější, než si myslíte! VW naposledy vyzdvihuje svého dinosaura

Poslední výkřik před smrtí? VW zmiňuje, že jeho osmiválcové TDI v Touaregu je překvapivě čisté i v nezávislém testu v reálných podmínkách.

Turbodiesely Volkswagenu si možná v posledních pár letech zhoršily reputaci – na aféru Dieselgate se jen tak nezapomíná – přesto ale německá automobilka nepolevuje v propagaci svých nových jednotek jakožto těch nejčistších na trhu.

Po uvedení nového dvoulitru EA288 Evo, vybaveného hned dvěma filtry pevných částic a dvojím vstřikováním močoviny, se však VW zaměřuje i na svůj čtyřlitrový V8 TDI v Touaregu. Ačkoliv velký diesel na konci letošního září zmizí z nabídky a jeho místo nejsilnější motorizace nepřímo nahradí plug-in hybridní Touareg R, nyní si z nezávislých emisních testů odnáší velice pozitivní výsledky.

V testu expertů Emissions Analytics totiž Touareg V8 TDI produkoval až o 75 % méně emisí oxidů dusíku (NOx), než je požadováno normou Euro 6. Do limitu 80 mg/km se osmiválcové SUV vešlo s výsledkem mezi 10 až 20 mg/km. O laboratorní testování přitom nešlo, jde o výsledky z testu RDE (Real Driving Emissions), který probíhá v reálném provozu a simuluje každodenní používání vozu.

Rozsah 10 až 20 mg/km byl naměřen v rámci trojice topograficky rozdílných prostředí a Touareg tak během testování jezdil po Dolním Sasku, Bádensko-Württembersku, s dalšími testy provedenými v Bavorsku. VW připisuje výsledky všem možným technologiím, které pro nejčistší chod V8 TDI používá, včetně selektivní katalytické redukce, vstřikování močoviny i filtru pevných částic.

Pozitivní výsledky osmiválcového dieselu o výkonu 310 kW (421 koní) a točivém momentu 900 N.m tak můžeme brát jako poslední výkřik před smrtí, než motor z nabídky Touaregu úplně zmizí. I když splňuje současný standard Euro-6d-TEMP, zájem o velký osmiválec nebyl zrovna velký a více než kdy jindy působí i přes svou „čistotu“ jako dinosaurus – přirozeně odporující dnešní cestě elektrifikace.

Volkswagen Touareg

Volkswagen Touareg je SUV vyráběné v Bratislavě. Pod kapotou má leccos společného s Porsche Cayenne a druhou generací Audi Q7. S pneumatickým podvozkem a skvělým osmiválcem TDI se Touareg může směle měřit s prémiovými SUV. V roce 2018 byla představena už třetí generace tohoto modelu.

Ceny a výbava • Test VW Touareg 3.0 TSI • Test Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI • VW Touareg vs. Audi Q7

Diskuze (17) Další článek: Nový Hyundai Prophecy v celé své kráse. Podle Korejců si řidič užije i bez volantu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,