Tomáš Dvořák bude jezdit Volvem

Ve světě sportu bývá obvyklé, že se špičkový sportovec spojí s významným partnerem. Posledním takovým příkladem se stal okamžik, kdy 6. února 2001 převzal český atlet Tomáš Dvořák do užívání od společnosti Volvo Auto Czech automobil Volvo Cross Country.
Tomáš Dvořák bude jezdit Volvem
Ve světě sportu bývá obvyklé, že se špičkový sportovec spojí s významným partnerem. Posledním takovým příkladem se stal okamžik, kdy 6. února 2001 převzal český atlet Tomáš Dvořák do užívání od společnosti Volvo Auto Czech automobil Volvo Cross Country.

Snad přímo symbolicky by se dala v tomto případě vyjádřit paralela spojení vrcholového světového sportovce s automobilovou značkou nabízející vozidla světových parametrů.

Desetibojař Tomáš Dvořák, ženatý, otec dvojčat, dvojnásobný mistr světa, držitel světového rekordu a dvojnásobný účastník letních olympijských her (v roce 1996 v Atlantě skončil na třetím místě, o čtyři roky později v Sydney bohužel kvůli zdravotní indispozici na medaili nedosáhl), je symbolem sportovce, který se již po několik sezon drží v absolutní špičce královské disciplíny atletiky. V ní totiž nestačí podávat vynikající výsledky „pouze" v jednotlivých disciplínách, ale atlet musí podat výborné a vyrovnané výkony v každé z nich. Jelikož se soutěží dva dny, je velmi důležité rovnoměrné rozložení sil a to je nesmírně náročné na psychiku závodníka. Všestrannost atleta a schopnost absolvovat všech deset disciplín tak, aby v celkovém součtu bodů dosáhl co možná nejvyšší ocenění, mu dává šanci stát se nekorunovaným králem atletů. Tomáš Dvořák má k této poctě velmi blízko, vždyť k překonání magické hranice devíti tisíc bodů v desetiboji mu jich chybí pouze šest. Cesta k nim však bude velice náročná. Prvním předpokladem k jejich získání však bude Tomášovo pevné zdraví.

Automobil Volvo Cross Country měl světovou premiéru v únoru roku 2000. Jedná se o luxusní kombi vyšší střední třídy s pohonem všech kol a zvětšenou světlou výškou. Vychází z řady V70, patří do kategorie vozů pro volný čas a je určeno pro vyznavače aktivního životního stylu. Volvo V70 XC poskytuje neobyčejný komfort jak na špatných cestách, tak i na dálnici nebo ve městě. Od běžného kombi této typové řady se na první pohled liší robustními nárazníky a šestnáctipalcovými koly. Pro lepší průchodnost složitějším terénem se zvýšila hodnota rozchodu kol o 60 mm, zvětšil se i rozvor. Pohonnou jednotkou Cross Country je vpředu napříč uložený řadový zážehový pětiválec s nízkotlakým přeplňováním a variabilním časováním ventilů. Zdvihový objem má 2435 cm3. Poskytuje největší výkon 147 kW při 5100/min a největší točivý moment 285 N.m již při 1800 1/min. Rozvod je DOHC, v každém válci je čtveřice ventilů. Převodovka je samočinná pětistupňová. Automobil celkových vnějších rozměrů 4730x1860x1508 mm má pohotovostní hmotnost 1670 kg. Přes její hodnotu však dosahuje největší rychlosti 210 km/h a z klidu na stokilometrovou rychlost zrychluje za 8,8 s.

„Tomáši Dvořákovi jsme nabídli spolupráci proto, neboť jsme přesvědčeni, že on je symbolem špičkového, všestranného a vytrvalého sportovce, podávajícího vynikající výkony v širokém spektru disciplín. Tomáš však není jenom sportovcem světových kvalit. Je také mužem, který každou volnou chvilku, kterou mu náročná sportovní příprava dovolí, věnuje své rodině. Vím, že nejvíce preferuje aktivní využívání volného času v sepětí se svou rodinou a právě k takové životní filozofii vyzývá i naše Volvo Cross Country,“ řekl při slavnostním předávání automobilu generální ředitel Volvo Auto Czech Martin Saitz.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 2 příspěvky
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků