Tohle je nový Polestar 5, švédská zbraň proti Porsche Taycan a Audi e-tron GT

Další luxusní čtyřdveřové elektrické GT se už rýsuje. Tentokrát je ze Švédska, ale na premiéru si ještě nějakou dobu počkáme.

Dvojice Porsche Taycan a Audi e-tron GT mají teď na evropském trhu téměř prázdné pole. Luxusních GT na elektrický pohon totiž aktuálně ještě moc není, ale ve Švédsku už se jeden vyzyvatel chystá. Jmenuje se Polestar 5, vychází z konceptu Precept (na videu níže) a nyní tu máme první fotografii produkční formy.

Polestar 5 bude stát na nové generaci modulární platformy SPA2, na které bude jako první auto postavené velké SUV Polestar 3 už příští rok. Na první generaci platformy stojí třeba aktuální Volvo XC90, Polestar 1 či Lynk & Co 09. Tvorbu platformy mělo Volvo samozřejmě z větší části na starosti, pro Polestar ale bude jen její čistě elektrický derivát.

Volvo totiž končí se spalovacími motory až v roce 2030. Tvarem a proporcemi vypadá nový Polestar jako přímý konkurent výše zmíněných vozů, přesné technické údaje a rozměry však ještě nebyly zveřejněny. Víme jen, že vozy budou mít baterie pod posádkou a možnost dvou elektromotorů.

Polestar ale nesmí zapomenout ani na další konkurenci. Automobilka Tesla se i nadále rozšiřuje a nováčci už se na debut také chystají. Třeba kalifornský Lucid Air už zamířil k tamním prvním zákazníkům. Polestar 5 půjde ale do prodeje až v roce 2024.

Galerie doplněna o koncept Precept.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Diskuze (9) Další článek: Alpine A110 má po faceliftu: Vrcholné esko teď má 300 koní, stále nic neváží

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,