Tip na dovolenou: co dělat v případě nehody v zahraničí

Havarijní pojistka to jistí

Pokud často jezdíte do zahraničí, je vhodné mít sjednáno havarijní pojištění platné v zemi, do které cestujete, případně v zemích, přes které přejíždíte. Ačkoli by mělo být základní výbavou každého majitele motorového vozidla a každého řidiče, není na rozdíl od povinného ručení povinné, proto jej spousta řidičů nemá uzavřeno. Řada z nich by se asi vymluvila na to, že mají staré auto, nebo že s autem jezdí jen málokdy.

Není nutné mít uzavřené havarijní pojištění celoročně (lze ho uzavřít jen na dobu vycestování - je to ale docela drahé), ovšem vyjet s autem bez havarijního pojištění na dovolenou do zahraničí, je zbytečným riskováním. Česká zastupitelství v roce 2003 zaregistrovala celkem 1 073 dopravních nehod českých turistů v zahraničí. Naprostá většina z nich (920) se stala v Chorvatsku.

Až budete bourat

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, ať už budete viníkem nebo poškozeným, vždy k dopravní nehodě zavolejte policii a napište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody. Policejní protokol podepište pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte-li s jeho zněním, jinak do něho uveďte v češtině své vlastní vyjádření o nehodě.

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační číslo (SPZ) a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Společně pak vyplňte záznam o dopravní nehodě.

„Pokud byste nehodu zavinili vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, je vhodné kontaktovat příslušnou národní Kancelář povinného ručení, a dohodnout se s ní na dalším postupu, zpravidla minimálně na provedení prohlídky poškozeného vozidla. Adresy národních Kanceláří jsou uvedeny na zadní straně zelené karty – tu si rozhodně nezapomeňte na cestu přibalit,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě svoji pojišťovnu, která se postará jednak o proplacení škody poškozenému z vašeho povinného ručení, jednak o náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.

Poznámka: Před zahraniční cestou byste si vždy měli vyžádat na přepážkách svojí pojišťovny aktuální Seznam zahraničních partnerů. I tady se lze spolehnout na pomoc asistenčních služeb.

Zdroj: Osobní-finance.cz

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

dnes | Jan Mička
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků