Tip na dovolenou: co dělat v případě nehody v zahraničí

Havarijní pojistka to jistí

Pokud často jezdíte do zahraničí, je vhodné mít sjednáno havarijní pojištění platné v zemi, do které cestujete, případně v zemích, přes které přejíždíte. Ačkoli by mělo být základní výbavou každého majitele motorového vozidla a každého řidiče, není na rozdíl od povinného ručení povinné, proto jej spousta řidičů nemá uzavřeno. Řada z nich by se asi vymluvila na to, že mají staré auto, nebo že s autem jezdí jen málokdy.

Není nutné mít uzavřené havarijní pojištění celoročně (lze ho uzavřít jen na dobu vycestování - je to ale docela drahé), ovšem vyjet s autem bez havarijního pojištění na dovolenou do zahraničí, je zbytečným riskováním. Česká zastupitelství v roce 2003 zaregistrovala celkem 1 073 dopravních nehod českých turistů v zahraničí. Naprostá většina z nich (920) se stala v Chorvatsku.

Až budete bourat

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, ať už budete viníkem nebo poškozeným, vždy k dopravní nehodě zavolejte policii a napište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody. Policejní protokol podepište pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte-li s jeho zněním, jinak do něho uveďte v češtině své vlastní vyjádření o nehodě.

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační číslo (SPZ) a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Společně pak vyplňte záznam o dopravní nehodě.

„Pokud byste nehodu zavinili vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, je vhodné kontaktovat příslušnou národní Kancelář povinného ručení, a dohodnout se s ní na dalším postupu, zpravidla minimálně na provedení prohlídky poškozeného vozidla. Adresy národních Kanceláří jsou uvedeny na zadní straně zelené karty – tu si rozhodně nezapomeňte na cestu přibalit,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě svoji pojišťovnu, která se postará jednak o proplacení škody poškozenému z vašeho povinného ručení, jednak o náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.

Poznámka: Před zahraniční cestou byste si vždy měli vyžádat na přepážkách svojí pojišťovny aktuální Seznam zahraničních partnerů. I tady se lze spolehnout na pomoc asistenčních služeb.

Zdroj: Osobní-finance.cz

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků