Tip na dovolenou: co dělat v případě nehody v zahraničí

Havarijní pojistka to jistí

Pokud často jezdíte do zahraničí, je vhodné mít sjednáno havarijní pojištění platné v zemi, do které cestujete, případně v zemích, přes které přejíždíte. Ačkoli by mělo být základní výbavou každého majitele motorového vozidla a každého řidiče, není na rozdíl od povinného ručení povinné, proto jej spousta řidičů nemá uzavřeno. Řada z nich by se asi vymluvila na to, že mají staré auto, nebo že s autem jezdí jen málokdy.

Není nutné mít uzavřené havarijní pojištění celoročně (lze ho uzavřít jen na dobu vycestování - je to ale docela drahé), ovšem vyjet s autem bez havarijního pojištění na dovolenou do zahraničí, je zbytečným riskováním. Česká zastupitelství v roce 2003 zaregistrovala celkem 1 073 dopravních nehod českých turistů v zahraničí. Naprostá většina z nich (920) se stala v Chorvatsku.

Až budete bourat

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, ať už budete viníkem nebo poškozeným, vždy k dopravní nehodě zavolejte policii a napište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody. Policejní protokol podepište pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte-li s jeho zněním, jinak do něho uveďte v češtině své vlastní vyjádření o nehodě.

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační číslo (SPZ) a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Společně pak vyplňte záznam o dopravní nehodě.

„Pokud byste nehodu zavinili vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, je vhodné kontaktovat příslušnou národní Kancelář povinného ručení, a dohodnout se s ní na dalším postupu, zpravidla minimálně na provedení prohlídky poškozeného vozidla. Adresy národních Kanceláří jsou uvedeny na zadní straně zelené karty – tu si rozhodně nezapomeňte na cestu přibalit,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě svoji pojišťovnu, která se postará jednak o proplacení škody poškozenému z vašeho povinného ručení, jednak o náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.

Poznámka: Před zahraniční cestou byste si vždy měli vyžádat na přepážkách svojí pojišťovny aktuální Seznam zahraničních partnerů. I tady se lze spolehnout na pomoc asistenčních služeb.

Zdroj: Osobní-finance.cz

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků