Tip na dovolenou: co dělat v případě nehody v zahraničí

Havarijní pojistka to jistí

Pokud často jezdíte do zahraničí, je vhodné mít sjednáno havarijní pojištění platné v zemi, do které cestujete, případně v zemích, přes které přejíždíte. Ačkoli by mělo být základní výbavou každého majitele motorového vozidla a každého řidiče, není na rozdíl od povinného ručení povinné, proto jej spousta řidičů nemá uzavřeno. Řada z nich by se asi vymluvila na to, že mají staré auto, nebo že s autem jezdí jen málokdy.

Není nutné mít uzavřené havarijní pojištění celoročně (lze ho uzavřít jen na dobu vycestování - je to ale docela drahé), ovšem vyjet s autem bez havarijního pojištění na dovolenou do zahraničí, je zbytečným riskováním. Česká zastupitelství v roce 2003 zaregistrovala celkem 1 073 dopravních nehod českých turistů v zahraničí. Naprostá většina z nich (920) se stala v Chorvatsku.

Až budete bourat

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, ať už budete viníkem nebo poškozeným, vždy k dopravní nehodě zavolejte policii a napište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody. Policejní protokol podepište pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte-li s jeho zněním, jinak do něho uveďte v češtině své vlastní vyjádření o nehodě.

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační číslo (SPZ) a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Společně pak vyplňte záznam o dopravní nehodě.

„Pokud byste nehodu zavinili vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, je vhodné kontaktovat příslušnou národní Kancelář povinného ručení, a dohodnout se s ní na dalším postupu, zpravidla minimálně na provedení prohlídky poškozeného vozidla. Adresy národních Kanceláří jsou uvedeny na zadní straně zelené karty – tu si rozhodně nezapomeňte na cestu přibalit,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě svoji pojišťovnu, která se postará jednak o proplacení škody poškozenému z vašeho povinného ručení, jednak o náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.

Poznámka: Před zahraniční cestou byste si vždy měli vyžádat na přepážkách svojí pojišťovny aktuální Seznam zahraničních partnerů. I tady se lze spolehnout na pomoc asistenčních služeb.

Zdroj: Osobní-finance.cz

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

včera | David Rusol | 20 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Volkswagen Polo 1.0 TSI Highline – Golfův revír

Volkswagen Polo 1.0 TSI

Segment malých vozů pomalu dorůstá modely nižší střední třídy. Nový Volkswagen Polo je toho důkazem, z vyšších tříd si navíc půjčil i několik užitečných technologií.

7.  12.  2017 | Jan Mička | 30 příspěvků