TGM a první luxusní Škodovka

Luxusní vůz vyráběla Plzeňská strojírna Škoda pod označením „Škoda-Hispano-Suiza 25/100 ks“. První vyrobený vůz byl slavnostně předán...
TGM a  první luxusní Škodovka
Luxusní vůz vyráběla Plzeňská strojírna Škoda pod označením „Škoda-Hispano-Suiza 25/100 ks“. První vyrobený vůz byl slavnostně předán 1. československému prezidentu T.G. Masarykovi dne 10. května 1926. Jedná se o první typ vozu, který se vyráběl ve spolupráci Plzeňské strojírny Škoda a mladoboleslavské automobilky Laurin&Klement a který již nenesl logo firmy L&K.

O fúzi s mladoboleslavskou automobilkou jednala plzeňská Škoda už od začátku roku 1925. Škoda Plzeň – ve své době největší zbrojovka tehdejší Rakousko-uherské monarchie - hledala po první světové válce sortiment, který by v nově vzniklém Československu nahradil stávající zbrojní produkci. Nové pole pro svou činnosti viděli plzeňští Škodováci v automobilové technice. Výsledkem byla fúze s mladoboleslavskou firmou Laurin&Klement.

Výroba vozidel se ve strojírně Škoda Plzeň přitom rozeběhla už počátkem 20. let. Zpočátku se jednalo o těžkou techniku – pancéřové vozy, tažné traktory. Výroba osobních vozů začala v roce 1924, kdy firma zahájila výrobu luxusní limuzíny na základě licence zakoupené od francouzské firmy Hispano Suiza. Protože plzeňská firma neměla vlastní karosárnu, konečný vzhled vozu dotvářely přední karosářské firmy jako byly Brožík a Jech, ale později samozřejmě také mladoboleslavská automobilka, kde bylo karosováno 29 těchto luxusních vozů.

Každý vůz byl více méně originálem zhotoveným podle přání zákazníka, o velikosti vozu vypovídá pouze rozvor (3690 mm), rozchod (1450 mm) a hmotnost – podle provedení až 2700 kg. Vůz dokázal pohybovat rychlostí až 120-140 km/h, při spotřebě „pouhých“ 18-25 l na 100 km.

Limuzína se vyráběla až do roku 1929, přičemž bylo vyrobeno pouhých 100 kusů. O tom, že se vyráběný vůz vymykal dobovým měřítkům, svědčila i jeho cena, které se pohybovala od 190 do 230 tisíc Kč. Malý vůz Škoda 422 stál v té době 38 tisíc a za velkou limuzínu Škoda 860 zákazník zaplatil zhruba 120-140 tisíc korun. Výrobce ovšem v dobových propagačních materiálech podotýkal, že auto není drahé, ale že se jedná o vůz „přepychový, nesoucí pečeť geniálního konstruktéra v celkové koncepci i v detailech, zhotovený s neskonalou péčí z nejdokonalejších a nejdražších materiálů“, zkrátka „rychlý, tichý, pohodlný, perfektní“.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků