Testuje se v ČR autonomní řízení? Audi A6 Avant s lidarem to naznačuje

Autonomní automobily třetí úrovně prozatím svou oporu v české legislativě nemají, možná bychom si ale měli pospíšit. Na silnicích se začínají objevovat první auta, která signalizují, že to bude nutné.

Není tomu tak dávno, co jsme psali, že prozatím neznámá skupina právníků začala pracovat na legislativní úpravě, která by novelizovala silniční zákon a zakomponovala do něj právní normu o provozu autonomních automobilů na českých silnicích.

Jen pro pořádek připomínáme, že se nemá jednat o změnu, která by umožnila jízdu plně automatizovaných strojů. Má jít pouze o mezikrok dovolující provoz vozidel třetí úrovně, kdy na sedadle řidiče pořád zůstává člověk připravený podle potřeby či situace převzít řízení.

Jak daleko se mezitím dostala tato iniciativa, přesně nevíme, samotní autoři úpravy tvrdí, že nesnese příliš odklad už proto, že některé automobilky mají v plánu uvést na trh v roce 2019, respektive 2020 takto vybavená auta. Každopádně se zdá, že technologie související s autonomním provozem lze potkat na našich silnicích už nyní.

Předně ale musíme přiznat, že nevíme, co přesně se nám podařilo natočit. Tedy přesněji řečeno, natočili jsme samozřejmě minulou generaci Audi A6 Avant se zajímavým zařízením na střeše. To je zjevné. Můžeme ale pouze hádat, co přesně tohle auto dělalo v provozu a jaký byl nebo bude jeho účel.

Německý kombík jsme potkali na jižní spojce v Praze, měl přidělené české zelené registrační číslo začínající písmenem F, tudíž se evidentně jednalo o vozidlo určené pro zkušební účely, které prozatím nebylo schváleno pro provoz na pozemních komunikacích.

Po stranách zadního okna byly v ochranném obalu umístěné nápisy – vlevo něco jako „testovací vozidlo“, detaily toho vpravo se nám rozklíčovat nepovedlo, ačkoli oba byly česky. Na střeše auta byl umístěný rotující lidar schopný sledovat nebo skenovat okolí v rozsahu 360 stupňů, navíc pod předním nárazníkem byla namontovaná jakási konzole vysunutá pár desítek centimetrů před autem. Její účel nám je také neznámý.

V Audi seděla dvoučlenná posádka, která byla na pozornost okolí kvůli konstrukci vozu očividně zvyklá a neměla tendenci ztratit se z dohledu, jako to někdy dělají řidiči mladoboleslavských testovacích aut. Nutno navíc dodat, že řidič A6 měl ruce na volantu a zdálo se, že normálně řídí.

Mohl testovat systémy autonomního řízení, klidně to ale mohlo být i něco jiného. Podle našich informací však nešlo o oficiální testovací vozidlo Audi. Navíc předpokládáme, že v ČR lze najít opravdu dost firem, které si můžou dovolit postavit podobný vůz i ve vlastní režii, pokud by potřebovali zkoušet vlastní technologie.

Další možností je pouhý sběr dat pro mapové podklady Nokia Here, které automobilky Audi, BMW a Daimler odkoupily za téměř tři miliardy eur. Ostatně, i Floris van de Klashorst, viceprezident oddělení mapových podkladů, věří, že se mapy HERE stanou nejinteligentnějším systémem pro autonomní vozy, protože přinášejí veškeré informace o stavu vozovky v okolí v reálném čase.

Tak trochu jsme doufali, že nám s touto hádankou pomůžete i vy. Možná máte více informací, možná máte blízko k samotným tvůrcům. Odchytit vůz v provozu okolo Prahy v každém případě není moc těžké. Budeme rádi za každý detail!

 

Audi

Německá automobilka Audi patří do od roku 1964 ke koncernu Volkswagen, ve kterém má roli prémiové značky. Počátky společnosti sahají do roku 1899 a k zakladateli Augustu Horchovi.

Audi A1 •  Audi A3Audi A4Audi A5Audi A6Audi A7Audi A8Audi Q2Audi Q3Audi Q5Audi Q7Audi Q8Audi R8Audi e-tron

Doporučujeme

Články odjinud